Tři horníky z chilského dolu už pustili z nemocnice

Santiago de Chile - První tři ze 33 horníků osvobozených z chilského dolu San José už mohli odejít z nemocnice. Doma je čekaly desítky lidí a také televizní štáby. Obrovský zájem o nové chilské hrdiny přetrvává i v nemocnici, kde leží ostatní havíři. Podle lékařů se většině daří dobře, během dneška zřejmě propustí domů i další.

Trojice horníků opustila nemocnici ve voze obklopeném fotoreportéry a televizními štáby. Podle neoficiálních informací jsou propuštěnými bývalý voják a třetí vytažený Juan Illanes Palma, jediný cizinec mezi zavalenými a čtvrtý zachráněný, Bolivijec Carlos Mamani, a dvanáctý muž na povrchu Edison Peňa. 

Video Některé horníky už pustili z nemocnice domů
video

Některé horníky už pustili z nemocnice domů


Profily všech horníků najdete ZDEHorníci byli podrobeni zdravotním prohlídkám. Kvůli rekordně dlouhému pobytu v podzemí mohli mít problémy například z přizpůsobením zraku na denní světlo, utrpět však mohla také pokožka, plíce a hlavně psychika. Jednotlivci snášeli dlouhodobý pobyt v podzemí různě, ale u většiny z nich lékaři po vyproštění hovořili o až překvapivě dobrém zdravotním stavu.

„Třikrát denně procházejí různými testy a dostávají potřebné léky. Všichni na ně reagují, ale vývoj zdravotního stavu se někdy dá jen těžko předvídat,“ uvedla Paula Newmanová z nemocnice v Copiapó.

Edison Peňa

„Nedoufal jsem, že se ještě vrátím. Děkuji, že jste věřili, že jsme naživu.“

„Nikdo neutrpěl šok,“ citovala agentura DPA jednoho z lékařů. „Dobrý zdravotní stav, v němž se nacházejí, je pro lékařský tým překvapením,“ řekl také droj. Jeden z mužů prý má „středně vážné problémy“ s očima. Nejstarší ze skupiny, třiašedesátiletý Mario Gómez, bude brát antibiotika kvůli „komplikacím na plicích“. Údajně má zaprášené plíce, stejně jako Mario Sepúlveda, „mluvčí“ celé party. Všech 33 horníků se stalo národními hrdiny, kteří si musí zvykat na obrovský zájem médií.

Společnost dělal horníkům v nemocnici i ministr pro důlní průmysl Laurence Golborne a prezident Sebastian Piňera. Ten na počest horníků připravuje na 25. října v hlavním městě oslavu. Horníci by si měli třeba zahrát fotbalové utkání proti těm, kteří se podíleli na jejich záchraně. Jak Piňera zažertoval, vítězové mohou bydlet v prezidentském paláci, poražení půjdou zpátky do dolu.

Dary pro horníky: iPod, peníze nebo fotbalové dresy

Až se vrátí horníci z nemocnice, mohou se těšit na hory dárků, které jim posílají lidé z celého světa. Jeden z chilských těžebních magnátů nabídl každému horníkovi šek na 10 tisíc dolarů (175 tisíc korun). Šéf společnosti Apple Steve Jobs každému poslal přehrávač iPod. Fotbaloví hráči z celého světa věnovali horníkům dresy, muži jsou pozvaní na zápas Realu Madrid nebo Manchesteru United. 

Zrelaxovat se budou moci během darovaných pobytů na Tchaj-wanu nebo v Řecku. Edison Peňa, vášnivý fanoušek Elvise Presleyho, se může zajet podívat do zpěvákova sídla Gracelandu. 

Victor Segovia, který psal v podzemí deník, dostal nabídku na 50 tisíc dolarů (870 tisíc korun) za exkluzivní práva ke svým záznamům. Horníci si ale založí společný fond a o výdělky se prý spravedlivě podělí všichni.