Dalším papežem by mohl být Ital

Vatikán - Papež Benedikt XVI. jmenoval 24 nových kardinálů. Mezi nimi je osm Italů mladších 80 let, kteří splňují věkovou podmínku pro účast na volbě hlavy římskokatolické církve. Pontifik zatím vybral 50 členů maximálně 120hlavého konkláve, které zvolí jeho nástupce. Počet Italů zvyšuje šance, že příště by mohl na papežský stolec usednout právě Ital.

Papežský stolec Italové drželi 455 let. V roce 1978 ale toto následovnictví přerušil Polák Jan Pavel II. Nyní je papežem Němec Benedikt XVI., toho by ale mohl znovu nahradit Ital.

Kardinálové jsou blízcí poradci papeže, jejich klíčovou rolí je ale volba jeho nástupce. Na volbě se podílí kardinálské shromáždění, takzvané konkláve. Maximální počet členů je omezen na 120 a volitelé nesmí v den smrti papeže překročit věk 80 let. Nyní tuto podmínku splňuje celkem 25 Italů.

Noví kardinálové, mezi nimiž jsou zástupci z USA, Evropy, Latinské Ameriky a Afriky, budou oficiálně uvedeni do úřadu 20. listopadu. Nejmladšími z nich jsou mnichovský arcibiskup Reinhard Marx (57 let), hlava papežské rady pro podporu křesťanské jednoty Kurt Koch (60 let) a varšavský arcibiskup Kazimierz Nycz (60 let).