Do Gazy dorazila humanitární flotila

Gaza – Do pásma Gazy dnes dorazil pozemní humanitární konvoj asi 140 vozidel. Dovoz pomoci do pásma Gazy zorganizoval bývalý britský poslanec George Galloway, konvoj přijel do Gazy přes přechod v Rafahu na egyptské hranici, neporušil tak izraelskou námořní blokádu.

Stovky Palestinců dnes v pásmu Gazy uvítaly humanitární konvoj se 300 propalestinskými aktivisty. Kolona dorazila bez hlavního organizátora George Gallowaye. Konvoj putoval od 12. září z Londýna přes celou Evropu až na Blízký východ. Ze syrského přístavu Latakíja přijel do Egypta a odtud pak přes Rafah vjel do Gazy. 

Během cesty aktivisté vzdávali poctu devíti Turkům, kteří přišli o život koncem května při zásahu izraelského námořnictva proti lodi Mavi Marmara, která byla součástí humanitární flotily, jež mířila také do Gazy. Izraelci ale proti ní zaútočili, neboť to chápali jako porušení námořní blokády. Při zásahu izraelské armády zemřelo 9 tureckých aktivistů.   

Blokádu pásma Gazy vyhlásil Izrael v roce 2006 po únosu svého vojáka Gilada Šalita palestinskými radikály z pásma. Zpřísnil ji o rok později, kdy se vlády v pásmu násilím zmocnilo hnutí Hamás.