Šéf British Airways: Některé kontroly na letištích jsou zcela nadbytečné

Londýn - Podle předsedy představenstva britské letecké společnosti British Airways Martina Broughtona jsou některé bezpečnostní předpisy na letištích, například zouvání bot cestujících nebo kontroly laptopů, zcela nadbytečné. Broughton v dnešním vydání listu Financial Times rovněž zdůraznil, že by Británie neměla v tomto směru „podlézat“ americkým nárokům.

Šéf British Airways na úterní výroční konferenci společností provozujících britská letiště prohlásil, že nikdo nechce oslabit bezpečnost. „Ale víme, že řada prvků v bezpečnostních procedurách je zcela nadbytečná,“ prohlásil. Zbytečné je podle něj třeba zouvání cestujících a samostatné kontroly notebooků.

Podle Broughtona by Spojené státy neměly požadovat na mezinárodních linkách bezpečnostní kontroly, které neuplatňují na vnitrostátních linkách: „Není potřeba podlézat Američanům pokaždé, když něco chtějí při zvyšování bezpečnosti na letech do Ameriky.“

Video British Airways se nelíbí bezpečnostní kontroly na letištích
video

British Airways se nelíbí bezpečnostní kontroly na letištích

Šéf British Airways Martin Broughton

„Amerika nedělá na vnitrostátních letech spoustu věcí, které od nás požaduje. To bychom neměli trpět. Měli bychom říci: 'Uděláme jen to, co považujeme za zásadní a co vy Američané také považujete za zásadní'.“

Nové bezpečnostní kontroly na mezinárodních letech začaly Spojené státy požadovat poté, co se loni v prosinci nigerijský muslimský radikál na lince do Detroitu neúspěšně pokusil odpálit nálož ukrytou v prádle. Podle některých evropských aerolinií tyto americké požadavky jen zbytečně zdvojují již existující letištní dohled.