Rumunská vláda přestála hlasování o nedůvěře

Bukurešť - Rumunská vláda dnes ustála hlasování o nedůvěře v parlamentu. Opozici chybělo pro sesazení kabinetu několik hlasů. Před budovou parlamentu se nicméně shromáždilo třicet tisíc lidí rozezlených vládními úspornými opatřeními. Kvůli ekonomické krizi a záchranné půjčce Mezinárodního měnového fondu snížila vláda platy státních zaměstnanců o čtvrtinu. Daň z přidané hodnoty zvedla z 19 na 24 procent.

Rumunský parlament dnes hlasoval o nedůvěře vládě. Ta naplánovala výrazné šetření, neboť Mezinárodní měnový fond požaduje po Rumunsku snížení deficitu státního rozpočtu na 6,8 procenta HDP. Rumunsko přitom loni hospodařilo s rozpočtovým schodkem 7,3 procenta HDP.

Rumunská ekonomika se vloni propadla o víc než 7 procent, nedaří se jí přilákat velké zahraniční investory. Vysoké rozpočtové schodky se jí ale srážet daří, letos by deficit neměl přesáhnout 6,8 desetin procenta HDP.

Video Rumunsko na ekonomické křižovatce
video

Rumunsko na ekonomické křižovatce

Rumunsko na křižovatce

„Rumunsko je na křižovatce, buď budou pokračovat reformy a země se vymaní z krize, nebo to vzdáme a země ztratí svou šanci,“ řekl při zahájení parlamentní rozpravy ministerský premiér Boc. 

Opozice by pro vyslovení nedůvěry potřebovala celkem 236 hlasů. Proti vládě ale dnes hlasovalo jen 218 poslanců. Kabinet premiéra Emila Boka tak pokus o svržení ustál, i když se v parlamentu opírá jen o těsnou většinu.

Obliba rumunské vlády se kvůli úsporám podle posledních průzkumů propadla na pouhých 10 procent. Před budovou parlamentu se dnes proto srotili odpůrci vládních reforem. Demonstranti se pokusili proniknout do budovy parlamentu, zasáhla proti nim ale policie.