Hladoví medvědi vykrádají v Rusku hroby

Moskva - Vyhladovělí medvědi hnědí v severním Rusku vyhrabávají těla z hrobů na hřbitovech a nejméně jedno mrtvé tělo již také konzumovali, informovala dnes agentura AP s odvoláním na místní média. Letošní nezvykle horké léto způsobilo, že tato zvířata nemají dostatek své běžné potravy, kterou jsou typicky lesní bobule a houby.

Deník Moskovskij komsomolec podle AP uvedl, že nejméně na jednom mrtvém lidském těle medvědi hodovali o uplynulém víkendu na hřbitově u vesnice Verchnaja Chova ležící u severního polárního kruhu. Tento morbidní výjev zahlédli dva vyděšení návštěvníci hřbitova. Zvířata se jich polekala a dala se na útěk.

Místní úřady vzápětí zřídily nepřetržité 24hodinové hlídky na ochranu lidí i hospodářských zvířat pro případ, že by medvědi dostali chuť na čerstvé maso. A existují signály, že by se místní měli mít před těmito predátory opravdu na pozoru. Na začátku září tu na okraji města Syktyvkar napadl agresivní medvěd mladíka, který si útěkem jen tak tak zachránil život.

Setkání s medvědy v městské zástavbě tu není běžné, ale v poslední době je to podle úřadů stále častější jev. „Tento rok je situace (ohledně útoků medvědů) horší než v jiných letech. Ale všichni zdejší lidé vědí, jak se v takových případech chovat a co by se mohlo stát,“ řekl Pjotr Lobanov z místního úřadu pro mimořádné události.

Letošní léto bylo v Rusko, co se týče vysokých teplot, rekordní, doprovázely ho i četné požáry. Sucho zničilo lesní porosty i úrodu a přinutilo tak medvědy shánět obživu ve stále větší blízkosti u lidských obydlí.