Za porušení zákona o vnitřní bezpečnosti dostala barmská disidentka trest rok a půl v domácím vězení. Rozsudek tehdy všechny překvapil. Podle původního verdiktu měla Su-Ťij nastoupit ke třem rokům vězení, poté k nuceným pracím. O mírnější trest se však zasadil ministr vnitra. „Změna rozsudku je poměrně překvapivá, protože vládnoucí junta je známá tím, že nepodléhá mezinárodnímu tlaku,“ komentoval to filipínský chargé d'affaires v Barmě Joselito Chad Jacinto.
Zřejmě nejznámější disidentka světa strávila za mřížemi nebo v domácím vězení celkem 14 let. Podle pozorovatelů se vojenská diktatura snažila shovívavým gestem vyhnout mezinárodním sankcím. Svého hlavního cíle generálové přesto dosáhli. „Jasně ukázali, že se Su-Ťij nebude nijak moct účastnit voleb v roce 2010,“ shrnul mluvčí exilové organizace Fórum pro demokracii v Barmě Soe Aung.

Barmský soud řeší odvolání Su-Ťij
Barmský soud řeší odvolání Su-Ťij
S6: 29.10.2010
Rozhovor s Pavlem Vondrou
Barmští generálové se obávali, že by hnutí populární političky mohlo ve volbách zvítězit, tak jako v roce 1990. Junta, která v zemi vládne 47 let, ale tehdy odmítla výsledky uznat a moc si ponechala.
Barmští vůdci letos slíbili uspořádat volby 7. listopadu. Podle některých kritiků ale budou zmanipulované a jejich jediným cílem je udržet vojenskou juntu u moci. Su-Ťij by měl trest domácího vězení vypršet jen několik dní po volbách, 13. listopadu.