Pro český pavilon na Expu stříbro za kreativitu

Praha/Šanghaj – Český pavilon na světové výstavě EXPO 2010 dostal cenu za kreativitu. Mezinárodní organizace pro výstavy mu udělila stříbrnou medaili. Velmi úspěšná výstava, kterou Češi do Šanghaje vyslali, končí v neděli. Pavilon pak zůstane v Číně.

Podle odhadů by měla celková návštěvnost českého pavilonu, který patří k oblíbeným expozicím, pokořit hranici osmi a půl milionu osob. To by mělo být 12 procent z očekávaných 72 milionů návštěvníků světové výstavy.

Česká expozice Plody civilizace zaznamenala navíc v Číně další úspěch. V kategorii C, tedy pavilonů do dvou tisíc metrů čtverečních, byla oceněna jako druhá nejkreativnější. Vůbec nejkreativnější je podle Mezinárodní organizace pro výstavy v této kategorii pavilon Slovinska.  

„Od začátku jsem opakoval, že v Číně chceme představit Českou republiku jako zemi, kam proudí různé myšlenky, kultury a technologie, a její obyvatele jako národ, který z nich s typickou kreativitou vytváří skutečné Plody civilizace,“ prohlásil generální komisař české expozice Pavel Antonín Stehlík.

Mezi nejsledovanější exponáty patřila obří zlatá slza, která byla ve skutečnosti vyrobena z hliníku a dodatečně pozlacena. Návštěvníci pak mohli hádat, kolik zlata se na pozlacení kapky použilo.

LacrimAu - zlatá slza pro EXPO 2010
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl