Omsk je ropné město, benzín je tu ale dražší než v Moskvě

Moskva – V sibiřském Omsku se spojila opozice do koalice, aby mohla lépe bojovat proti vládní moci v Kremlu. Organizace se snaží upozornit na korupci ve státních orgánech nebo potlačování svobody slova a shromažďování. Koalici se také nelíbí, že Omsk, ač zde sídlí největší ropná rafinerie, nemá z produkce ropy téměř ani rubl.

Byrokratické překážky v Rusku znemožňují malým hnutím, aby se registrovaly jako politické strany. Do voleb nemohou, jejich činnost je omezená. Opozice v Omsku napříč politickým spektrem proto spojila síly, aby se bránila proti státní moci. „Od příchodu Putina k moci Rusko nabralo totalitní směr. Všechna opoziční hnutí byla z politiky vytlačena. Svoboda slova prakticky neexistuje,“ říká Akram Machmutov z Omské občanské koalice. 

„Vertikála moci začíná prezidentem a končí gubernátory, které sám jmenuje,“ dodává Vladimir Kozlov. Omským gubernátorem je Leonid Poležajev. Mocný boss vládne železnou rukou už dvacet let. 

Video Reportáž Barbory Šámalové
video

Reportáž Barbory Šámalové

Ruská ekonomika stojí na ropě a Omsk je ropné město. V okolí sice nejsou velká ropná pole, zato je tu největší rafinerie. V Omsku se díky tomu ropa mění na petrodolary. Většina obyvatel ale nemá z obrovského bohatství ani rubl. 

Zisky jdou státnímu gigantu Gazprom do Moskvy a Petrohradu. Benzín je tu tak paradoxně dražší než v Moskvě. Na hlavní Leninově třídě sice vyrostly luxusní obchody, za ropné peníze vyrostla i hokejová aréna, o kus dál ale jsou jen zanedbané čtvrti. „Největším problémem je korupce, která je spojená s orgány na všech místech. Zachvátila všechno a šíří se jako nemoc,“ myslí si Sergej Selivanov z Omské občanské koalice. 

Občanská koalice proto organizuje protesty a obrací se s připomínkami ke státní moci. Tak těsná spolupráce bez ohledu na politické přesvědčení je v Rusku ojedinělá. Příliš velkou podporu u veřejnosti ale koalice nemá, lidi v Omsku zajímá spíš než politika hokej.

/*json*/{"map":{"lat":54.975446263403,"lng":73.385238647461,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Leonid Poležajev
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24