Američanům dochází trpělivost, dají to Obamovi pocítit?

Washington - Spojené státy čekají klíčové volby. Američané po dvou letech opět přijdou k volebním urnám a oznámkují Obamovo účinkování v Bílém domě. Tentokrát budou volit celou Sněmovnu reprezentantů, zhruba třetinu Senátu a většinu guvernérů. Všeobecně se očekává, že v nich voliči projeví svou nespokojenost s vládou Baracka Obamy a svými hlasy výrazně posílí dosud opoziční republikány. Šéfovi Bílého domu by to značně zkomplikovalo plány pro zbývající dva roky jeho funkčního období. První volební místnosti se otevřely ve státu Vermont. První prognózy výsledků se očekávají kolem půlnoci na středu. Poslední volební místnosti se uzavřou na Aljašce a Havaji až ve středu v pět hodin ráno našeho času.

Obamova talk show - promarněná šance

Barack Obama se snažil do poslední chvíle. Jako jednu z posledních šancí využil i komediální talk show, kde mohl ukázat, že je člověkem z masa a kostí, on však jen suše obhajoval kroky svojí administrativy. Jon Stewart - jeden z nejvlivnějších komiků ve Spojených státech, srovnal sliby z Obamovy předvolební kampaně s výsledky, kterých demokratická vláda dosáhla během prvních 18 měsíců úřadování.

Video Američané vystaví účet Obamovi a demokratům
video

Američané vystaví účet Obamovi a demokratům

Američané vystaví účet Obamovi a demokratům

S6 2.11.

Reportáž Petry Flanderkové

Jon Stewart

„O funkci jste bojoval se silným sloganem - Naděje a změna. Vypadá to, že heslo demokratů pro letošní rok zní: Zlato, prosím, dej mi ještě šanci.“The Daily Show With Jon Stewart
Mon - Thurs 11p / 10c
Barack Obama Pt. 1
www.thedailyshow.com
Daily Show Full Episodes Political Humor Rally to Restore Sanity


Do prezidentského křesla pomohly Obamovi hlasy mladých Američanů, které oslovil moderní kampaní plnou energie. Teď se je snažil přesvědčit znovu, a proto ta účast v talk show. Jona Stewarta totiž sleduje hlavně mladší generace - k ní už dnes ale mluví jiný Obama.

A jak se na Obamu dívají dnes právě ti mladí Američané?

„Lidé nedostávají to, co jim slíbili. Chtěli změnu. Nový směr pro zemi. Jenže dluhy se množí, rozpočtový schodek roste. Ekonomika se nezlepšuje, nezaměstnanost je pořád kolem 10 procent. Pokud jde o mladé demokratické voliče, nejsou zdaleka tak nadšení jako před dvěma lety.“

„Víte, není to ta obamománie z roku 2008.“Barack Obama, který před dvěma lety tolik bojoval proti establishmentu, se stal jeho součástí. Aby ve Washingtonu uspěl, musel začít hrát podle jeho pravidel. Rozladění mladí voliči tak mají nyní pocit, že administrativa neudělala všechno pro to, aby si udržela jejich podporu. Ve volbách, kdy se navíc nehlasuje přímo o prezidentovi, se proto k urnám zrovna nehrnou. To může předpovídanou porážku demokratů jen zpečetit.

Voliči nejsou spokojení se stavem ekonomiky, došla jim trpělivost

Barack Obama

„Obnovíme naši ekonomickou sílu. Posílíme střední třídu a budeme kultivovat americký sen pro další generace. Bůh žehnej vám i Spojeným státům americkým.“

Tamní hospodářství sice papírově již dávno není v recesi, nejistota a špatná nálada v zemi kvůli vysoké nezaměstnanosti činící téměř deset procent i nadále přetrvávají. Lidé před dvěma lety věřili Obamovi, že hospodářství postaví na nohy. Nyní mu zřejmě navzdory prezidentovým výzvám k trpělivosti dají najevo, že jejich důvěru zklamal.

Republikány tak často budou volit na protest proti Obamovi a demokratům. Od prezidenta a jeho strany se odklonili zejména nezávislí voliči. Vlažnější jsou k němu také mladí voliči, kteří stáli za Obamovým výrazným úspěchem v předloňských prezidentských volbách. Nynějších voleb se může zúčastnit přes 200 milionů lidí, volební účast ale bývá výrazně nižší. Před dvěma lety volilo 56,8 procenta voličů, v roce 2006 dokonce jen 37,1 procenta voličů.


Republikánský tlak na Obamu by mohl zostřit úspěch Tea Party

V případě vítězství republikánů lze očekávat další zesílení napětí na již tak ostře stranické americké politické scéně. Republikáni slibují, že zamezí dalšímu utrácení z federálního rozpočtu, nedopustí zvyšování daní a nepodpoří Obamovy ekologické záměry, které by podle nich poškodily americký průmysl. Zároveň se chystají oslabit či zcela znemožnit již přijatou reformu zdravotnictví, která je zřejmě největším Obamovým úspěchem na domácí scéně a s níž nesouhlasí.

Republikánský tlak na prezidenta by mohl ještě zostřit volební úspěch kandidátů protestního hnutí Tea Party, kteří většinou zastávají silně konzervativní postoje. Voleb se jich sice účastní jen asi 30, v případě výrazného úspěchu by ale mohli dále zesílit vliv na republikánskou stranu.

Podle některých komentátorů by ale republikáni i v takovém případě nemohli sledovat jen destruktivní politiku, protože by se jim to mohlo vymstít za dva roky, kdy se kromě prezidentských voleb mimo jiné opět obmění celá Sněmovna reprezentantů.