Íránka odsouzená k ukamenování bude oběšena

Berlín - Íránka odsouzená původně podle islámského práva šaría k trestu smrti ukamenováním za cizoložství a spoluvinu na vraždě manžela má být údajně ve středu oběšena. O údajně stanoveném datu popravy Sakíne Aštíaníové informovala organizace na obranu lidských práv. Případ Aštíaníové vzbudil mezinárodní pozornost a některé země rozsudek nad ní odsoudily. Íránské úřady poté způsob výkonu trestu změnily. „Úřady v Teheránu daly pokyn do věznice v Tabrízu k výkonu trestu smrti nad Sakíne Aštíaníovou,“ uvedl na své webové stránce Mezinárodní výbor proti kamenování se sídlem v Německu. „Bylo oznámeno, že bude popravena ve středu 3. listopadu.“

Třiačtyřicetiletá matka dvou dětí byla odsouzena za nevěru s bratrancem a za spoluvinu na vraždě manžela. Žena se podle srpnového oznámení íránské televize přiznala k podílu na vraždě, nicméně ona sama později uvedla, že k doznání byla donucena, a odvolala je. Navzdory tomu byla odsouzena za nevěru spáchanou v době manželství.

Postup úřadů a rozsudek kategoricky odsoudilo mezinárodní společenství, včetně například Evropské unie či katolické církve. Řada politických a náboženských osobností protestovala proti ukamenování, které označovaly za „středověký, barbarský a brutální“ trest. Brazílie, která je blízkým spojencem Íránu, navíc ženě nabídla azyl, což Teherán odmítl. Íránské úřady nakonec odsouzené ženě výkon trestu změnily z ukamenování na oběšení.

Video Íránka má být oběšena
video

Íránka má být oběšena

Ashtonová je „znepokojena“

Velké znepokojení nad zprávou vyjádřila šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. Ve svém prohlášení vyzvala Írán k zastavení exekuce a ke zmírnění trestu. Popravit Aštíaníovou oběšením není „přijatelnější“ než ukamenováním, zdůraznila Ashtonová. Poukázala také na znepokojivý fakt, že odsouzené Íránce se nedostalo spravedlivého procesu, tím spíše, že její advokát byl zatčen, stejně jako syn Aštíaníové, který bojoval za matčino osvobození.

Podle organizace Amnesty International zaujímá Írán druhé místo za Čínou v počtu vykonávaných hrdelních rozsudků. V roce 2008 bylo v Íránu popraveno nejméně 346 lidí.