Schwarzenegger v politice: Americký sen s nepěkným koncem

Los Angeles - Extrémně důležité jsou volby guvernérů jednotlivých států. Po dvou volebních období skončí éra Arnolda Schwarzeneggra v čele Kalififornie. Jeho kariéra začala jako pohádka o chudém mladíkovi, který vládne v daleké zemi. Příběh kulturisty, filmové hvězdy a guvernéra ale happyendem nekončí – 80 procent Kaliforňanů se těší, až Schwarzenegger pronese v reálu svou klasickou filmovou hlášku: Hasta la vista, baby.

Schwarzenegger na plátně své protivníky drtil, v politické kariéře ale s touto taktikou příliš nepochodil. Ani hrdina akčních filmů si nedokázal poradit se zavedeným systémem kalifornské politiky. Prosadil minimum ze svých plánů, stát odevzdává s dvacetimiliardovým dluhem, rekordní nezaměstnaností a s apatickými obyvateli. „Jako kulturista i akční hrdina uspěl, protože válcoval soupeře. Když to zkusil i v politice, narazil. V politice se musíte být schopný domluvit,“ říká sociolog Darry Sragow.

I boj o nástupnictví po Schwarzneggerovi se zapíše do dějin. Už teď je to s výjimkou prezidentských voleb nejdražší kampaň v historii. Bývalá šéfka eBaye do ní z vlastní kapsy dala bezmála 3 miliardy korun. Podle všeho marně. Levice ji úspěšně vykresluje jako elitářku a symbol pokračování neúspěšné éry.

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala

Letošní volby ovlivní americkou politiku na řadu let

Kalifornie je nejlidnatější stát Unie. Kdyby se osamostatnila, byla by to osmá největší ekonomika světa. Logicky poutá pozornost. I v jiných státech jde ale o hodně. Letos o víc než v jiných volbách. Volby zásadně ovlivní podobu Kongresu na deset let dopředu. Amerika má za sebou sčítání lidu, guvernéři budou rozhodovat o nových hranicích volebních obvodů. A překreslovat budou samozřejmě ve prospěch vlastní strany. To může letošním vítězům přinést v dalších kongresových volbách až 30 křesel navíc. „Volby guvernérů jsou neobyčejně důležité. Změní to rozložení sil v Kongresu v další dekádě. A kromě toho v prezidentských volbách platí, že výhodu má v tom daném státě kandidát stejné strany, ze které je guvernér,“ vysvětluje politoložka Sherry Jeffeová.

Ve hře jsou přitom státy, kde Barack Obama musí vyhrát, aby zůstal v Bílém domě i v dalším volebním období. A stejně jako jinde, ani v guvernérských volbách nejsou vyhlídky prezidentových demokratů nijak optimistické.