Izraelský orchestr prolamuje tabu: Zahraje Wagnera

Jeruzalém/Bayreuth - Izraelský komorní orchestr rozvířil opět debatu o vztahu Židů k německému skladateli Richardu Wagnerovi, jehož hudbu zneužíval Adolf Hitler k propagandě nacistického režimu. Orchestr totiž oznámil, že vystoupí na největším Wagnerově festivalu v německém Bayreuthu. Zahraje Wagnera v červenci mimo oficiální část festivalu.

Wagner se netajil svým antisemitismem. O jeho odkaz se stále bojuje, přestože patří k nejvýznamnějším světovým skladatelům. V Izraeli je Wagner tabu - tamní orchestry hrají jeho hudbu zcela výjimečně, většinou však jejich pokusy končí protesty a odchody posluchačů z koncertního sálu.

Roberto Paternostro, šéf Izraelského komorního orchestru:

„Do Bayreuthu jedeme se vztyčenou  hlavou. Budeme taky hrát Mendelssona, což je taky výrazný symbol. Nechápu, proč se všichni tak zajímají o to, že budeme hrát 10 minut Wagnera. My přece budeme v Bayreuthu hrát i 80 minut židovské hudby. Je to důležité gesto.“

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

Podle šéfa Izraelského komorního orchestru Roberta Paternostra musí židovská společnost toto tabu překonat. Paternostro uvádí, že je třeba oddělovat umělce a jeho dílo. „My například hrajeme i ruské autory, kteří měli silné vazby na Stalina a totalitní režim, a nikomu to nevadí,“ dodává.

Šéf Izraelského komorního orchestru Roberto Paternostro
Šéf Izraelského komorního orchestru Roberto Paternostro