Izrael se snažil tunely zničit bombami, Egypt z druhé strany hranice zase stavěl podzemní ocelové stěny. Přesto pašování zboží jen kvetlo. Do odříznuté Gazy se tudy dostávaly ledničky, pračky, ale i zbraně. Až na nátlak Západu Izrael pásmo Gazy uvolnil a stanová městečka poblíž vstupů do chodeb se postupně vylidňují. Tisíce pašeráků přišly o svou práci. Pokud se přechody otevřou úplně, pašování tunely definitivně skončí.
Podzemní obchod zaměstnával nejčastěji muže do dvaceti let. Dnes zbylé stovky dělníků hledají díru na trhu. Do Gazy se snaží pašovat exotická zvířata jako opice nebo krokodýly. Pokoušejí se vydělat i na blížícím se svátku íd al-adhá, kterým vrcholí posvátná pouť do Mekky a muslimové při něm obětují zvířata. Podzemními chodbami proto pašují ovce a krávy. Zaměřují se i na zboží nebo materiály, jejichž dovoz je i nadále zakázaný.

Reportáž Jany Horké
Izrael zahájil blokádu pásma Gazy v roce 2006, poté co palestinští extremisté unesli jeho vojáka. O rok později, kdy se vlády v pásmu zmocnilo radikální hnutí Hamas, sankce ještě zpřísnil a do Gazy pouštěl pouze humanitární pomoc.