V Malmö se už na imigranty střílet nebude

Malmö – Švédská policie zatkla muže podezřelého z více než tuctu útoků na imigranty v jihošvédském Malmö. Útoky, které se odehrávaly od října, si vyžádaly jednu oběť a osm zraněných. Přistěhovalci přitom tvoří téměř třetinu obyvatel Malmö. Podle dřívějších informací mohlo jít až o 15 útoků střelnou zbraní v posledním roce. Střelec útočil zezadu a za tmy.

„Střelec na přistěhovalce“ je prý tichý samotář

Policisté osmatřicetiletého muže z Malmö zatkli bez potíží doma a od soboty je ve vazbě. „Začali jsme se o něj zajímat na základě upozornění veřejnosti,“ vysvětlil novinářům policejní mluvčí. Dodal, že podezřelý měl zbrojní pas a policisté u něj zadrželi dvě střelné zbraně. Nyní je muž, který popírá, že by spáchal jakýkoliv trestný čin, vyslýchán.

Deníku Sydsvenskan popsali očití svědkové, jak podezřelého, který nekladl odpor, zatkli příslušníci ozbrojených speciálních jednotek. Sousedi zadrženého popisují jako „tichého samotáře“.   

Policisté tvrdili už v minulosti, že jde o jednoho střelce, nikoliv organizovanou skupinu. Neznámý útočil nahodile od loňského října - většinou po večerech, zbraní většího kalibru. V roce 2009 vypálil na automobil, v němž seděla dvacetiletá Švédka se spolujezdcem tmavé pleti. Dívka při útoku zemřela, muž byl těžce zraněn.

Střelec útočil za tmy a zezadu

Další útoky byly vedeny zezadu, například na lidi na autobusové zastávce. Střelec pálil i na studentky na cestě domů, do oken krámků přistěhovalců nebo do jejich bytů. Policie tehdy zvýšila počet hlídek ve městě a zapojila švédskou kriminální policii a národní komisi pro vyšetřování vražd.

O motivu zatím vyšetřovatelé odmítají spekulovat. Švédská média ale střelbu přirovnávala k rasistickému střelci, co terorizoval přistěhovalce ve Stockholmu na počátku 90. let. Dopadení se vyhýbal téměř rok. Nakonec byl zatčen a odpykává si doživotní trest za vraždu a devět pokusů o ni.