Horník běžec si zkusil maratón v New Yorku

New York - Edison Peňa, jeden ze zachráněných chilských horníků, se zúčastnil maratónu v New Yorku. Většinu trati prý spíš šel, než běžel, přesto dokončení závodu považuje za svůj životní úspěch. Peňa běhal několik kilometrů denně i během dvou měsíců, které strávil v podzemí. Protože je také velkým fanouškem Elvise Presleyho, nechal si do dolu poslat fotografii svého idolu.

Edison Peňa strávil v podzemí, stejně jako dalších 32 chilských horníků, 69 dní. Právě tento horník ale v zavaleném dole zrovna nezahálel. Ořízl si vysoké pracovní boty pod kotníky a každý den naběhal v podzemní chodbě několik kilometrů. Jeho kolegové mu proto dali přezdívku běžec. 

O jeho sportovní vášni se dozvěděli i organizátoři maratónu v New Yorku, a tak Peňu pozvali, zda by si nechtěl zaběhat tentokrát na zemském povrchu. Horník s velkým nadšením souhlasil. 

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

„V první řadě chci tento maraton běžet, ale také bych rád motivoval ostatní, kteří maraton neběhají, aby se tomu začali věnovat,“ prohlásil. „Chtěl bych obzvláště motivovat děti a mládež, protože běh činí člověka svobodnějším,“ dodal. 

I když v dole běhal horník dennodenně, jeho sportovní výkon v New Yorku nepatřil k těm nejlepším. Běh dokončil v čase 5 hodin 40 minut a 51 vteřin. Horník totiž spíš šel, než běžel. O vteřiny ale vlastně vůbec nešlo. Peňa přiběhl do cíle s chilskou vlajkou, hrála zde hudba Elvise Presleyho.

Edison Peňa navíc v New Yorku vůbec nezahálel. Navštívil mrakodrap Empire State Building, vystoupil také v noční televizní talkshow Davida Lettermana. V USA má ještě navštívit Elvisovo sídlo Graceland v Memphisu.

Zavalený horník na Empire State Building v New Yorku
Zavalený horník na Empire State Building v New Yorku