Všechny Berlusconiho ženy

Řím - Chování italského premiéra Silvia Berlusconiho začíná připomínat manýry prostopášných římských císařů. Teď prožívá Berlusconi opravdu perné chvíle. Rozpadá se mu vláda i strana, o manželství nemluvě. A na veřejnost se dostala už několikátá milostná aférka s velmi mladými děvčaty. Svou obranu Berlusconi vždy stavěl na obhroublých výrazech, což mu u Italů zatím procházelo. Ale čeho je moc, toho je příliš, a to i v případě italského il cavaliere.

Poslední aférka se točí kolem nedávno 18leté dívky Ruby. V květnu skončila tehdy nezletilá Maročanka na policejní stanici. Spolubydlící ji obvinila z krádeže 3 tisíc eur. V cele ale příliš dlouho nepobyla. Silvio Berlusconi vyšetřujícím policistům zavolal, ať ji propustí. Premiér přitom vědomě lhal. Řekl, že dívka je neteří egyptského prezidenta Mubaraka.

Poprask ale spustilo jiné odhalení. Ruby při pozdějším výslechu vypověděla, že ji Berlusconi zaplatil za účast na třech košilatých večírcích s desítkami modelek. Ona jediná údajně zůstala oblečená. Hromadných sexuálních hrátek v Berlusconiho vile nazývaných bunga bunga jsou plné noviny. Praktiky prý italský svůdník pochytil od libyjského vůdce Muamara Kaddáfího.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Místo omluv se Berlusconi uchyluje k obhroublým bonmotům: „Příležitostně se stane, že se ohlédnu za nějakou ženou. Lepší je mít rád pěkné ženy než být gay,“ nechal se nedávno slyšet. Samozřejmě proti sobě okamžitě poštval organizace bojující za práva homosexuálů i žen.

Říká se mu il cavaliere, jenže jako rytíř a gentleman se občas moc nechová. Spíš jako nezbedný aristokrat, který si může všechno dovolit. Třeba i nejapnou poznámku na svou obhajobu. Necitlivý výrok si italský premiér neodpustil ani teď, kdy vypukla další aféra s mladými ženami v jeho okolí. „On takovou taktiku používá, protože ví, že mnoho Italů na to slyší,“ říká Andreas Pieralli, Ital žijící v Praze. 

Berlusconi se stýkal s nezletilou

Od loňského jara jde už o několikátou kauzu s velmi mladými dívkami, do které se 74letý bohatý a mocný politik zapletl. První vlnu pohoršení zvedl jeho výběr kandidátů v evropských volbách. „Jako kandidátky byly nasazeny ženy ne podle kvalifikace intelektuální nebo profesní, ale podle jejich míry 90-60-90 a nejlépe blonďatého přelivu,“ popisuje politoložka Lada Šušlíková.


Krátce poté vyšlo najevo, že se premiér velmi často stýká se 17tiletou začínající herečkou Noemi Letizií, které daroval k narozeninám diamantový náhrdelník. S jinou placenou společnicí si potom měl Berlusconi užívat v posteli, kterou mu dal ruský premiér Putin.

„Samozřejmě Italové coby velcí svůdníci mají pochopení pro manželskou nevěru. Ovšem jiná situace je stýkání se s nezletilými,“ dodává Šušlíková. Pořád ale existuje velká skupina italských voličů, která chlapácká gesta a řeči, jako jsou ty na adresu homosexuálů, oceňuje. „Mnoho Italů by s ním veřejně nesouhlasilo, ale v sobě si to myslí stejně jako on. Protože kultura sexistů a machistů u nás existuje. A on na to hraje,“ říká Pieralli.

I proto Berlusconi zatím všechny aféry ustál. Jenže teď se zdá, že pohár shovívavosti Italů už pomalu přetéká. I kvůli sérii sexuálních skandálů popularita dosud oblíbeného politika za poslední dva roky výrazně klesla – z 62 na 37 procent.

Situace došla už tak daleko, že Berlusconi ani nemá čas na řešení vážných politických problémů země. Všechnu energii vynakládá na žehlení soukromých afér a rozvod. Vláda v parlamentu prosadila za minulý rok jen 10 zákonů. Často navíc v jeho osobní prospěch. „Velmi vás prosím: Už odejděte. Zastavte to! Musí existovat jiný způsob vládnutí. Tato země se potýká s vážnými a naléhavými problémy,“ požádal premiéra Pierluigi Berani z Demokratické strany.