NASA: V palivové nádrži raketoplánu Discovery jsou trhliny

Mys Canaveral - Zaměstnanci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našli trhliny v palivové nádrži raketoplánu Discovery, který měl ke svému poslednímu letu odstartovat 1. listopadu. Odlet byl kvůli technickým potížím a také počasí několikrát odložen. Naposledy minulý pátek kvůli úniku vodíku. Nový termín startu byl stanoven na 30. listopad. Později našli technici jednapadesáticentimetrovou trhlinu v pěnové izolaci palivové nádrže. Dnes dělníci část poškozené pěny odstranili, aby ji předali k analýze. K velkému překvapení pak objevili dvě trhliny v hliníkovém povrchu nádrže.

Mluvčí NASA Allard Beutel řekl, že podobné závady se už opravovaly v minulosti, ovšem nikoli na odpalovací rampě, jako tentokrát, nýbrž ve výrobní továrně v New Orleansu. Inženýři prý teď zjišťují, jak závadu opravit na rampě.

Discovery poletí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Má na ni vynést logistickou plošinu užívanou při práci astronautů mimo útroby stanice, víceúčelový modul, zásoby i náhradní díly na nutné opravy. Na palubě Discovery bude i humanoidní robot Robonaut 2, který má při vesmírné misi ukázat, jak mohou humanoidi pomáhat posádce na oběžné dráze.