Historička Rychterová slaví úspěch. Dostala milionový grant

Praha - Historička Pavlína Rychterová z Akademie věd (AV) získala na svůj výzkum z oblasti humanitních věd grant ve výši jednoho milionu eur (24,6 milionu korun). Její tým bude srovnávat národní literatury pozdního středověku a zkoumat vznik národnějazykových identit. Grant na podporu mladých vědců poskytne Evropská výzkumná rada. Podle zástupců AV jde o mimořádný úspěch na poli humanitního bádání, které zpravidla není dotováno tak vysokými částkami jako třeba průmyslový výzkum.

Badatelé z oboru historie, bohemistiky nebo germanistiky budou v rámci výzkumu zkoumat texty vzniklé v českých zemích ve druhé polovině 14. a první polovině 15. století.

„Hlavním těžištěm projektu bude komparace jednotlivých textů v jejich odlišných jazykových verzích, nejprve latinských, českých a německých. Očekávaným přínosem projektu má být rozmnožení poznatků o vzniku a formování národnějazykových kulturních identit ve střední Evropě,“ popsala svou práci Rychterová. I ty obory, které se nezaměřují přímo na současnou společnost, jsou podle ní klíčové pro poznání světa. 

Na jejím projektu s názvem Origins of the Vernacular Mode se bude kromě Filozofického ústavu AV podílet také Institut pro středověká bádání Rakouské akademie věd. Granty Evropské výzkumné rady jsou vnímány jako vysoce prestižní ocenění úspěšných žadatelů, společenské vědy se přitom na celkovém rozpočtu rady podílejí jen asi ze 14 procent.


Vystudovaná historička a bohemistka Rychterová (1970) je autorkou dvou monografií, nyní působí na univerzitě ve Vídni. Za svou kariéru už obdržela Prémii Otto Wichterleho Akademie věd nebo ocenění Německé vědecké společnosti Heinz Meier-Leibniz Preis.
Kniha
Kniha