Porouchanou loď se 4,5 tisíci lidmi dovlekli k pevnině

San Diego (USA) – Přes 4,5 tisíce lidí uvězněných na volném moři v porouchané výletní lodi Carnival Splendor dorazilo k pevnině. Plavidlo už je v přístavu v kalifornském San Diegu, kam ho dovleklo šest remorkérů. Cestující i posádka přežívali na luxusní lodi s minimem potravin a bez funkčních toalet od pondělí, kdy strojovnu zničil požár.

Po čtyřech dnech si pasažéři porouchané lodi mohli oddechnout. Nálada na lodi bez čerstvých potravin a toalet se zlepšovala, jak se loď blížila k přístavu. Na palubě vyhrávala kapela, bary nabízely drinky zdarma. „Minulou noc všichni oslavovali,“ řekla další z cestujících Debbie Blockerová.

Předchozí dny se ale rozhodně nepodobaly idylické plavbě Pacifikem. Cestující se museli spokojit s tím, co na lodi bylo. „Jíme zkažené krocaní sendviče, teplé mléko a teplý jogurt,“ tvrdil cestující Joey Noriega. „Všechno páchne, jako by to bylo zkažené. Je to nechutné,“ stěžoval si, a to i přesto, že na palubu dodávaly vrtulníky z pobřeží čerstvé potraviny.

Prezident společnosti Carnival Cruise Lines se pasažérům za nehodu omluvil. Všem prý vrátí peníze a zdarma jim nabídne další plavbu.

Požár ve strojovně lodi vypukl v pondělí, když byla 320 kilometrů jižně od San Diega a asi 70 kilometrů od pobřeží. Carnival byl na cestě na mexickou rivieru.

Porouchaná loď dorazila do přístavu
Zdroj: AP Photo
Autor: Jae C. Hong