Rusko a Japonsko zapracují na lepších vztazích

Jokohama (Japonsko) - Zlepšení vzájemných vztahů si dnes v japonské Jokohamě slíbili ruský prezident Dmitrij Medvěděv a japonský premiér Naoto Kan. Diplomatické poměry obou zemí nedávno poznamenala návštěva hlavy ruského státu na jednom ze sporných Kurilských ostrovů. Oba státníci se sešli na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Na Kurily kontrolované od konce druhé světové války Ruskem si činí nárok Japonsko.

„Doufám, že dnešní setkání pomůže zahájit široký dialog na základě vzájemné důvěry,“ vyjádřil se Medvěděv japonskému premiérovi. V témže duchu se vyslovil i Kan. Ještě před schůzkou Kana s Medvěděvem se dnes setkali také ministři zahraničí obou zemí Seidži Maehara a Sergej Lavrov. Oba se rovněž dohodli na zlepšení vzájemných vztahů a na rozvoji spolupráce.

Přes japonské protesty navštívil Medvěděv na počátku listopadu jeden z jihokurilských ostrovů, které si nárokuje také Japonsko. Stal se tak vůbec první hlavou ruského státu, která na toto území zavítala. Návštěva vyvolala mezi Tokiem a Moskvou diplomatickou roztržku.

Rusové obsadili čtyři jihokurilské ostrovy, které Japonci nazývají Severním teritoriem a které mají strategickou polohu, 18. srpna 1945, tři dny po oznámení japonské kapitulace ve druhé světové válce. Japonci stále trvají na tom, že jde o jejich území. Konflikt už 65 let blokuje formální uzavření rusko-japonské mírové smlouvy.

Dmitrij Medvěděv na Kurilských ostrovech
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24