Karzáí vyzval USA k omezení intenzity a viditelnosti operací

Kábul - Afghánský prezident Hamíd Karzáí chce zmírnit vliv Spojených států ve své zemi. USA v rozhovoru pro list The Washington Post vyzval, aby omezily viditelnost a intenzitu svých vojenských operací v Afghánistánu a skoncovaly hlavně s nočními nálety, které podněcují protiamerické nálady v zemi a mohly by naopak povzbudit povstalce Tálibánu.

„Je čas omezit vojenské operace,“ uvádí Karzáí v rozhovoru. „Nadešel čas omezit zasahování do každodenního života Afghánců,“ dodává prezident v době, kdy mezinárodní koalice stupňuje tlak na povstalce a prezident vytvořil mírovou radu, jejímž úkolem je usilovat o dialog s Tálibánem.

Karzáí se před třemi měsíci sešel s jedním nebo dvěma vysoce postavenými veliteli Tálibánu, ale mírový proces je podle něho v začátcích. Tálibán se s ním prý shoduje v názoru, že devět let trvající válka už stála v Afghánistánu příliš mnoho lidských životů: „Cítí to samé jako my, že příliš mnoho lidí bezdůvodně trpí.“

Generál Petraeus: Operace v Afghánistánu jsou úspěšné, lze očekávat smysluplný pokrok

Velitel spojeneckých sil generál David Petraeus nedávno mluvil o tom, že operace v Afghánistánu jsou úspěšné a lze podle něho očekávat smysluplný pokrok. Podle nejnovějšího hodnocení amerických armádních činitelů a zpravodajských služeb americká vojenská strategie v Afghánistánu úspěšná není, neboť se nepodařilo zlomit odpor povstalců z hnutí Tálibán. Vojákům se daří dosahovat pouze taktických úspěchů, aniž se mění samotný vývoj války.

Hamíd Karzáí

„Afghánští lidé nemají nálety rádi, a pokud už nějaký nálet bude, musí ho provést afghánská vláda podle afghánských zákonů. To je neustálý rozpor mezi námi.“

Karzáí řekl, že jeho slova nejsou míněna jako kritika Washingtonu. Již dříve na schůzkách s Petraeusem opakovaně kritizoval noční nálety a snažil se dosáhnout zákazu těchto operací. „Tyto nálety jsou vždy problémem. Byly problémem tehdy a jsou problémem i nyní. Musejí přestat,“ zdůraznil v rozhovoru pro list.

V Afghánistánu bylo v uplynulých třech měsících zabito nebo zajato 368 povstaleckých předáků, zabito bylo na 800 bojovníků nižšího rangu a nejméně 2 170 vojáků bylo zajato.