Opsal Bush své paměti?

New York - Bývalý americký prezident George Bush údajně některé části svých pamětí Decision Points (Okamžiky rozhodování) vydaných minulý týden opsal. S obviněním přišel liberální americký internetový deník The Huffington Post. Části Bushova textu podle něj až příliš připomínají pasáže z jiných knih a nejde tak o autentické vzpomínky někdejšího šéfa Bílého domu. Vydavatel Bushovy knihy nařčení z opisování odmítl.

Podle The Huffington Post paměti, jež slibují „zcela nové podrobnosti“ o Bushových rozhodnutích, občas čerpají z již dříve vydaných pamětí poradců bývalého prezidenta, ale i z dalších knih a novinových článků. „Místo toho, aby (kniha) vrhla světlo na klíčové 'okamžiky rozhodování' při jeho pobytu v úřadu, říká tato práce s nůžkami o Bushově osobnosti cosi povrchnějšího a méně překvapujícího: Na psaní vlastních pamětí je příliš líný,“ napsal deník.

Bush vzpomíná na události, u kterých nebyl

Za jeden z klíčových důkazů pro své tvrzení považuje Bushův popis příhody, která se stala během inaugurace afghánského prezidenta Hamída Karzáího. Bývalý šéf Bílého domu na ní ale nebyl, jak uvádí jinde ve své knize, a čtenářům tak předkládá jako vlastní vzpomínku něco, co sám nezažil.

Dalších prohřešků se údajně Bush, který si zakládá na tom, že paměti psal sám s pomocí rešerší svého asistenta, dopouští i na jiných místech knihy. Bez přiznání citace například používá pasáže z knih, které během jeho působení v úřadu napsal novinář Bob Woodward, jehož proslavila aféra Watergate a který se v posledních letech zaměřuje na psaní knih o Bílém domě.

Podle vydavatele pamětí ale shoda některých částí knihy s tím, co napsali jiní autoři, svědčí spíše o přesnosti Bushových vzpomínek než o opisování. Rovněž podle Woodwarda je obviňování bývalého prezidenta z plagiátorství nefér. „Je tam mnoho podobností, protože já, jiní i Bush jsme psali o stejných událostech,“ citoval novináře londýnský deník The Times. Woodward spíše lituje, že Bush nešel při popisování svých - často kontroverzních - rozhodnutí více do hloubky.

Bushova kniha vyšla minulé úterý nákladem 1,5 milionu výtisků. Jen za první den se jich prodalo přes 200 tisíc. Exšéf Bílého domu svými paměťmi vyvolal rozporuplné ohlasy. Ochránci lidských práv by jej například rádi postavili před soud, protože se v knize přiznává, že dal souhlas s mučením lidí zatčených v boji proti terorismu.