Stovky lidí se rozloučily se zavraždeným právníkem Valkem

Bratislava - Stovky lidí se dnes v Bratislavě přišly rozloučit se zavražděným slovenským právníkem Ernestem Valkem. Bývalého předsedu československého Ústavního soudu zastřelil neznámý pachatel minulý týden v pondělí v jeho domě v Limbachu u Bratislavy. Na oficiální část pietního aktu do bratislavského Primaciálního paláce dorazili přední slovenští politici včetně premiérky Ivety Radičové, která se omluvila za jeho držení ve vazbě v roce 2006.

Valkovu památku v Zrcadlovém sále podle webu Hnonline.sk již dopoledne uctili například místopředseda slovenské vlády Ján Figeľ nebo místopředseda slovenského parlamentu Pavol Hrušovský. Kondolenci podle serveru zaslal také někdejší československý prezident Václav Havel.

Ivan Mikloš, ministr financí:

„Státní moc ho pošpinila, obvinila, dokonce zavřela do vězení. Ale Ernest se zastrašit nedal, i když vím, že ho to hluboce ranilo.Takže alespoň dodatečně, Erneste odpusť.“

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Telefonát Olgy Bakové

U12,16.11.

Reportáž Olgy Bakové

Z úst premiérky Radičové se advokátovi dostalo omluvy za dobu, kterou v roce 2006 strávil ve vazbě pro nepotvrzené podezření z vydírání. Valko se za zadržení domáhal omluvy. Té se ze strany politiků dočkal až po smrti. Kromě Radičové se veřejně omluvila také ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanská a ministr financí Ivan Mikloš.

U advokátovy rakve se dopoledne střídali jeho přátelé a blízcí. Oficiální část rozloučení od 11:00 hodin byla pro veřejnost uzavřena. Dění však lidé mohli sledovat na velkoplošné obrazovce na Primaciálním náměstí. V odpoledních hodinách byl Valko pochován na Martinském hřbitově v Bratislavě.

Právníka usmrtila jedna střela do hrudníku. Motiv zatím není znám; podle některých spekulací mohl souviset s Valkovou exponovanou prací. Server Hnonline.sk napsal, že podle jeho zjištění šlo o předem připravenou vraždu. Vyšetřovatelé prý plánují v dohledné době trestný čin vraždy překvalifikovat na úkladnou vraždu.

„Nevím, jestli najdeme pachatele, ale mohu slíbit za sebe, za policii i za speciální útvary, že uděláme maximum,“ nechal se dnes slyšet ministr vnitra Daniel Lipnic. Vyšetřování vraždy ale vede muž, který právníka Valka nespravedlivě obvinil z vydírání a poslal ho za to na pár dní za mříže. Valko se ospravedlnění nedožil. Policie zatím také mlčí na to, zda vyšetřovatele vymění.

Elitní právník Valko začátkem 90. let předsedal československému Ústavnímu soudu a později v mnoha kauzách právně zastupoval velké slovenské podniky i slovenské politiky. Od roku 1996 byl Valko také členem České advokátní komory. Úspěšně hájil třeba zájmy české firmy Jan Becher Karlovarská Becherovka v procesu se slovenskými firmami o značku Becherovka.

Pohřeb Ernesta Valka
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Koller