S novým americkým velvyslancem v Česku to vypadá bledě

Washington - Česká republika se v dohledné době amerického velvyslance zřejmě nedočká. Se jmenováním Normana Eisena totiž podle Českého rozhlasu nadále nesouhlasí republikánský senátor Charles Grassley. Americká administrativa tak podle všeho bude muset najít jiného kandidáta, což by příjezd nového velvyslance USA do Prahy kvůli komplikovanému schvalovacímu procesu opět oddálilo.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Pablo Martinez Monsivais

Eisen je etickým poradcem prezidenta Baracka Obamy. Doplácí na svou roli v loňském sporném odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval spolupracovníky šéfa Bílého domu. O konci generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby Geralda Walpina rozhodl Obama v červnu 2009. Grassley, který nedávno ve volbách obhájil svůj post, krok od začátku kritizoval jako neodůvodněný. Eisen, jenž odvolání doporučil a věc pak vysvětloval v Kongresu, prý zákonodárcům poskytl zavádějící informace. Když pak letos v září měl Senát projednat Eisenovu kandidaturu, senátor proti ní vznesl námitku. Nominaci Obamova poradce tím zablokoval.

Pokud kandidát neprojde za šest měsíců od svého navržení, je obvykle považovaný za neúspěšného. Eisenova kandidatura už skoro tak dlouhou dobu trvá. Ještě před nedávnými volbami do Kongresu byly zdroje z americké administrativy optimistické a naznačovaly, že Eisenova kandidatura nakonec Senátem projde. Nevylučovaly přitom, že by se tak mohlo stát během nynějšího posledního zasedání starého Kongresu po volbách.

Video Vstup Michala  Kubala
video

Vstup Michala Kubala

Americký velvyslanec už v Praze chybí téměř dva roky, což se za dobu existence samostatného Česka ještě nestalo a podle diplomatů je to minimálně velmi nepříjemné. Nejvýše postaveným diplomatem na americké ambasádě v Praze je nyní chargé d'affaires Joe Pennington.