Po výbuchu v dole na Novém Zélandu se pohřešují horníci

Wellington – Kolem třiceti horníků se pohřešuje po výbuchu v uhelném dole na Novém Zélandu. Médiím to oznámil starosta blízkého města Greymouth. Z dolu se podařilo vyjít na povrch pěti horníkům. Příčiny výbuchu zatím nejsou známé. Podle svědků se ozvala velmi silná exploze v hlubších částech dolu a ještě není jasné, jestli si vyžádala nějaké oběti na životech. K místu neštěstí se sjely oddíly hasičů a policie.

Mohutnou explozi v místní uhelné šachtě dnes zaznamenala důlní služba v lokalitě Atarau na západním pobřeží novozélandského Jižního ostrova. Podle novozélandského rozhlasu se z dolu ozval výbuch a kontakt s havíři pracujícími pod zemí byl přerušen.

Podle policie krátce před výbuchem v dole nešel elektrický proud, což mohlo způsobit problémy s odvětráváním a následné nahromadění plynu. Jeden z důlních řidičů, který patří k pěti zachráněným, dosvědčil, že jej silná exploze, vymrštila z jeho stroje hluboko do přístupové šachty. Pětice zaměstnanců se podle Whittalla z dolu dostala až dvě nebo tři hodiny po explozi. O pohřešovaných zatím nejsou žádné zprávy. Dosud nebyly potvrzeny žádné oběti na životech.

Novozélandský ministr energetiky uvedl, že exploze nastala v 15:45 místního času (03:45 SEČ). Záchranáři navázali s jedním z horníků kontakt ještě půl hodiny poté.

Místní starosta novinářům řekl, že v dole bylo v době exploze až 30 lidí. „Není to vůbec dobrá zpráva,“ uvedl starosta Tony Kokshoorn. „Nevíme, v jaké hloubce k výbuchu došlo, ale byla to rozhodně velká rána. Při troše štěstí bude všechno v pořádku. Ale postrádáme 25 až 30 lidí,“ dodal.

Každý z horníků má u sebe vybavení pro případ nouze včetně zásoby kyslíku na asi půl hodiny, během které by se měl dostat k dalším zásobám kyslíku v dole. Záchranáři se dovnitř dolu ještě nevydali kvůli nahromaděnému plynu.

Důl je hluboký 2,3 kilometru a těží se v něm vysoce kvalitní uhlí vyvážené pro potřeby ocelářských podniků. Naleziště patří k největším na Novém Zélandu s odhadovanými zásobami přes 58 milionů tun. Místo výbuchu je nedaleko dolu Strongman, kde v roce 1967 došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí na Novém Zélandu. Pod zemí tehdy při explozi zahynulo 19 horníků.

/*json*/{"map":{"lat":-41.983994270936,"lng":171.89208984375,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":-42.454498,"lng":171.206478,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/