Vykročí Kate ze stínu lady Diany?

Londýn – Velká Británie má novou hvězdu. Catherine Elizabeth Middletonová, médii nazývaná prostě Kate, se stala oficiální královskou nevěstou a budoucí princeznou. Královský palác oznámil v úterý zasnoubení prince Williama a jeho dlouholeté přítelkyně a v Británii okamžitě nastalo svatební šílenství. Média se předhánějí ve spekulacích o tom, kde svatba proběhne, jaké si nevěsta vybere šaty, i třeba o tom, zda manželství vydrží. Pro Kate to bude stěží pohádka o tom, jak obyčejná dívka ke štěstí přišla a vzala si prince, se kterým žila šťastně až do smrti. Královská nevěsta se bude muset vypořádat s řadou zapeklitých problémů - neustálým srovnáváním s Williamovou matkou, princeznou Dianou, životem v upjaté královské rodině a hlavně s obrovským mediálním tlakem.

Okouzlující Kate Middletonová se dostala do hledáčku britských médií už v roce 2001, kdy s princem Williamem začala chodit. Setkala se s ním na univerzitě v St. Andrews, kde společně studovali dějiny umění. William sice po pár letech zběhl od umění ke geografii, svou Kate už ale neopustil. Kaňku ale jejich vztah přeci jenom měl. A měla ji na svědomí Kate. Na jaře 2007 na krátkou dobu vztah ukončila, zlí jazykové tvrdí, že kvůli tomu, že William nejevil chuť do ženění. Média ji uštěpačně nazývala Čekající Katkou (Waitie Katie). Nakonec se dočkala.

Diana číslo 2?

Kate je stále častěji srovnávána s princeznou Dianou. Média spekulují, zda se vydá v jejích stopách a začne se po sňatku naplno věnovat charitě a stane se největší hvězdou královské rodiny, nebo se stáhne do ústraní a bude pouhou manželkou vojáka. S Williamem bude zatím žít ve Walesu, kde princ slouží na vojenské základně jako pilot záchranného vrtulníku.

William se jistě bude chtít vyhnout chybám, kterých se dopustili jeho rodiče. Charles s Dianou oznámili zasnoubení už po několikaměsíční známosti, naopak William požádal Kate o ruku až devět let poté, co se seznámili. Princ Charles dokonce glosoval synovo dlouho očekávané rozhodnutí o sňatku s Kate slovy: „Už trénovali dost dlouho.“

Odkaz lady Diany přetrvává v monarchii i 13 let po její smrti a nynější zásnuby mu ještě přidaly – William požádal Kate o ruku Dianiným zásnubním prstenem. V interview uvedl, že se snoubenka „dostane do velkých problémů, pokud ho ztratí“. „Byl to způsob, jak vyjádřit, že jsem na matku nezapomněl,“ vysvětlil William znovupoužití Dianina prstenu s modrým safírem a diamanty.

Stejný prsten, podobné šaty, ale úplně jiná nevěsta

Snímky z oficiálního předvedení královských snoubenců jasně dokazují, že Catherine Middletonová bude jinou nevěstou než před 30 lety mladičká Diana Spencerová. Kate odpovídala novinářům naprosto sebevědomě, před kamerami byla stejně suverénní jako trénovaný William. Plachá Diana klopila zrak a vedle Charlese sem tam špitla. Je otázka, jak se dokáže Middletonová vyrovnat se zájmem médií i veřejnosti, kterému bude čelit až do konce života. Uspěje lépe než nervově labilní tchyně, která se několikrát pokusila o sebevraždu a bojovala s bulimií?

„U Kate je problém v tom, že o ní prakticky nic nevíme. Není možné předvídat, jak se bude chovat v královské rodině,“ říká ředitel časopisu Majesty Magazine Joe Little. Na dotaz tisku ohledně brzkého vstupu do královské rodiny Kate přiznala, že to je „dosti tísnivá perspektiva“. Podle ředitele Majesty Magazine se Kate přibližuje spíše Camille, druhé Charlesově manželce. „Camilla dospěla do role ženy, která podporuje svého manžela, nemá žádné ambice zastínit Charlese, jak to mohla učinit Diana. Myslím, že se Kate zhostí podobné role.“

Patrick Jephson, jenž býval zvláštním tajemníkem lady Di, předpokládá, že Kate musí definovat roli, kterou chce hrát a především se dohodnout s královskou rodinou. „Když přišla Diana, nikdo s ní vážně nepromluvil o tom, co má dělat. Rozvinula si svůj styl a svou úlohu a nakonec se dostala do neshod s královskou rodinou. Kate nevstupuje jen do manželství. Jsou to především povinnosti. Pokud v této pozici nepochopíte, jaké jsou vaše povinnosti, neshodnete se s ostatními členy rodiny.“

S médii v patách

Na rozdíl od svého snoubence si Middletonová musela na enormní zájem médií zvykat. William žije před objektivy už od svého narození, zato pro Kate, dívku z běžné středostavovské rodiny, je neustálá přítomnost fotografů novou zkušeností. Během Williamových studentských let sice panovala mezi palácem a médii dohoda, že pár bude mít jisté soukromí, po promoci v roce 2005 se už oba ocitli pod přísným dohledem novinářů. Fotografové se téměř zabydleli před jejím domem v Chelsea. Zasnoubení ji aspoň částečně od dotěrných paparazziů uchrání – dostane ochranku.

První úkol: Vybrat ty správné šaty

Middletonová je jednou z nejfotografovanějších Britek. Jestli se stejně jako Diana stane i nejfotografovanější ženou světa, napoví jedna drobnůstka – výběr svatebních šatů. Její volba je už teď, minimálně půl roku před obřadem, hlavním tématem britských společenských periodik. Určitě bude čelit tlaku, aby si vybrala něco z britské produkce. „Je to britská královská svatba, není potřeba hledat v cizině. Kate se může přiklonit k princezně Dianě a oslovit některého z jejích návrhářů,“ nabádá Deborah Josephová z časopisu Brides. To, jak se Middletonová rozhodne, určí trend svatebních šatů na příštích deset let. Redaktoři módních plátků celého světa budou stejně jako v Dianině případě i tentokrát komentovat vše, co si princezna Catherine oblékne, a obchodníci totéž čile kopírovat a prodávat.

Stane se Catherine Middletonová módní ikonou stejně jako Diana? Posuďte sami.