V Petrohradě zachraňují tygry

Petrohrad - V ruském Petrohradu začal mezinárodní summit třinácti zemí, kde se ještě ve volné přírodě vyskytují tygři. Cílem je dosáhnout toho, aby se jejich stavy do dvanácti let zdvojnásobily. Tygr je na pokraji vyhubení, podle odhadů jich na světě žijí už jen tři tisíce, to je za posledních deset let pokles o 40 procent. Tygry ohrožuje hlavně pytláctví a omezování jejich přirozeného prostředí.  

Světový fond ochrany přírody (WWF) a další experti odhadují, že ve volné přírodě na celém světě žije v současnosti jen 3200 tygrů. Jde o velice dramatický pokles, ještě před sto lety se počty těchto zvířat pohybovaly kolem 100 tiísc jedinců. 

V divoké přírodě se tygři vyskytují už jen ve 13 asijských zemích. Nejvíce jich žije v Indii (1200 až 1650 jedinců) a Indonésii (kolem 450). Ve stovkách se počet tygrů pohybuje i na ruském Dálném východě, v Nepálu, Malajsii, Thajsku a Bangladéši. V desítkách a jednotkách se počítají v Barmě, Vietnamu, Bhútánu, Číně, Kambodži a Laosu. 

Generální ředitel WWF James Leape dnes v Petrohradě varoval, že pokud se nepodniknou účinné kroky, tygři do roku 2022 vymřou. Za úbytek těchto kočkovitých šelem mohou především pytláci. Zmenšuje se ale také přirozený životní prostor, kde mohou tygři žít.

Setkání odborníků v Petrohradě podpořil i ruský premiér Vladimir Putin, který se s tygry i dalšími divokými zvířaty rád nechává fotografovat. K letošním narozeninám dostal dokonce dvouměsíční mládě sibiřského tygra, které nyní žije v zoo na jihu Ruska.