Zmocněnec USA označil jaderný pokrok KLDR za provokaci

Soul - Za nejnovější v sérii provokací za posledních 20 let označil dnes zmocněnec amerického prezidenta pro Severní Koreu Stephen Bosworth odhalení, že Pchjongjang učinil rychlé pokroky v obohacování uranu. Vývoj v KLDR je podle něj neblahý, nejde prý ale o krizi.

Bosworth, který odcestoval do Jižní Koreje, Japonska a Číny ke konzultacím o severokorejských záležitostech, tak reagoval na víkendové oznámení amerického jaderného experta Siegfrieda Heckera, že KLDR ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu instalovala 2000 centrifug na obohacování uranu a že jsou už v provozu. Severokorejské úřady tento měsíc vzaly vědce z kalifornské Stanfordovy univerzity na prohlídku do zařízení v Jongbjonu, kde prý jich Hecker na vlastní oči viděl stovky a byl „v úžasu“ nad tím, jak moderní a sofistikované zařízení na obohacování uranu Severokorejci mají.

„Je to další v řadě provokativních akcí KLDR… Je to velmi obtížný problém, s nímž se snažíme vypořádat už 20 let,“ prohlásil Bosworth po setkání s jihokorejskými činiteli v Soulu.

Severokorejští činitelé prý tvrdili, že zařízení vyrábí uran obohacený na 3,5 procenta, což je úroveň nezbytná pro využití v jaderných elektrárnách. O tom, že zařízení je primárně určeno na výrobu paliva pro civilní jaderné elektrárny, je přesvědčen i Hecker.

Americký ministr obrany Robert Gates naproti tomu řekl, že nevěří, že je toto zařízení součástí mírového jaderného energetického programu. Zařízení na obohacování uranu podle něj může urychlit schopnost nepředvídatelného národa vyrábět funkční jaderné zbraně.