Speciální prádlo chrání intimní partie před skenery

Denver (USA) - Speciální druh spodního prádla s fíkovým listem uvedl na trh americký návrhář Jeff Buske. Listy na slipech či kalhotkách firmy Rocky Flats Gear ale nejsou samoúčelné - díky použitému kovovému materiálu mají nositele ochránit před dotěrným pohledem letištních či lékařských skenerů.

Podle Buskeho je fíkový list z kovového prachu, díky němuž je vzor poddajný, tenký a příjemný na nošení. Jeho hlavním úkolem ale je ukrýt všechno, co pro zachování cudnosti má zůstat zahaleno. Směs je kombinací wolframu a dalších prvků, které nespustí detektory kovů.

Cestující, který si nové prádlo oblékne, se ale vystavuje jinému nebezpečí: co neuvidí letištní skener, budou muset důkladněji proklepnout úředníci bezpečnostní dopravní kontroly při osobní prohlídce.

Zpřísněné kontroly cestujícím komplikují život

Zpřísněné kontroly na letištích ve Spojených státech už komplikují leteckou dopravu. Zdržují odbavení a navíc znepříjemňují pasažérům život. Bezpečnostní složky nainstalovaly do odbavovacích hal přes 400 skenerů celého těla na 68 letištích. Americké aerolinky navíc zavedly nové příplatky: u některých dopravců může druhé zavazadlo prodražit letenku až o 140 dolarů.

John Pistole, šéf bezpečnostní dopravní komise:

0„Když máme odhalit teroristy, kteří umí sestrojit bomby tak, že nejdou na první pohled najít, tak pro to musíme něco udělat.“

Úřady se brání tím, že opatření jsou nutná, protože hrozeb teroristických útoků přibývá. Přísnější opatření na letištích platí i pro nákladní lety. Dopravci i bezpečnostní experti se teď snaží vyvinout skener, s jehož pomocí by mohli kontrolovat celé náklady.