Bílý dům byl částečně evakuován kvůli zbloudilému malému letadlu

Washington - Malé letadlo proniklo v pondělí do zakázaného prostoru nad hlavním městem USA Washingtonem a vyvolalo tím bezpečnostní poplach. Část Bílého domu, sídla prezidenta, byla dočasně evakuována a velení protivzdušné a kosmické obrany Severní Ameriky (NORAD) vyslalo proti narušiteli dvě stíhačky F-16. Ukázalo se však, že mladý pilot letadla Cessna 182 pouze zabloudil.

Soukromý stroj startoval z Warrentonu ve státě Virginia nedaleko Washingtonu, řídil jej pilot v zácviku. Stíhačky ho doprovodily k letišti západně od hlavního města, kde ho přinutily přistát. Mladíka poté vyslechli a prověřili agenti tajných služeb, napsala agentura DPA s odvoláním na americká média. Podle amerického úřadu pro dozor nad civilním letectvím FAA „nedošlo po celou dobu incidentu k žádnému ohrožení národní bezpečnosti“.

Cessna 182 Skylane je lehký jednomotorový čtyřsedadlový letoun. Tento typ je v provozu od roku 1956 v řadě variant. Je po modelu Cessna 172 druhý nejoblíbenější typ těchto letounů, považovaných v USA za „lidový“ prostředek vzdušné přepravy.