Po šikmé věži a Koloseu si studenti vyšlápli na benátskou baziliku

Řím - Italští studenti protestující proti škrtům ve školství dnes dočasně obsadili baziliku svatého Marka v Benátkách, informovala agentura ANSA. Pokračovali tak v záborech slavných turistických památek. Ve čtvrtek vtrhli na proslulou šikmou věž v Pise a do římského Kolosea. Dnešní protestní akce nijak neomezila turisty v prohlídkách památky a policie proti studentům nijak nezasahovala.

Několik desítek studentů vylezlo na přední terasu budovy a vyvěsilo transparenty s nápisy, které byly kritické k ministryni školství Marii Stelle Gelminiové. Demonstranti v nich také slibovali, že reformy neprojdou. Ty mají podle záměrů italské vlády jen oblast vysokých škol příští rok připravit o 700 milionů eur (asi 17,3 miliardy korun). O schválení ekonomické reformy se bude rozhodovat příští týden.

Cílem změn je ušetřit asi devět miliard eur (240 miliard korun) a zrušit 130 tisíc míst ve školství do roku 2013. Podle této reformy mají být sloučeny nejmenší školy, do správních rad mají být dosazeni externí experti a má být omezen mandát rektorů. Odpůrci reformy tvrdí, že jejím cílem jsou jen úspory, například i tím způsobem, že již nebudou obnoveny smlouvy na dobu určitou pro desetitisíce vědců.

Ministryně školství před deseti dny prohlásila, že tyto demonstrace jsou dílem těch, kdo chtějí zachovat současný stav a jsou proti jakékoli změně. „Naším cílem je kvalitní školství, více propojené se světem práce a více mezinárodní,“ zdůraznila.