Zrušení víz mezi EU a Ruskem je zatím v nedohlednu

Berlín – Dnešní společné jednání německé kancléřsky Angely Merkelové s ruským premiérem Vladimirem Putinem nepřineslo pokrok v možném zrušení víz mezi Ruskem a Evropskou unií. Merkelová zatím nehodlá rušení víz podpořit, dokud nebudou vyřešeny některé problémy, které by po zjednodušení cestování mohly nastat. Kancléřka se obává především negativního dopadu vízové liberalizace na německý pracovní trh.

Z rozhovoru Merkelové a Putina vyplynulo, že pro budoucí zrušení vízové povinnosti bude Rusko muset splnit mnoho požadavků. „Dohodli jsme se, že sestavíme plán kroků, jež je třeba podniknout, abychom mohli dosáhnout bezvízového styku,“ řekla Merkelová po schůzce. Zdůraznila, že v první řadě se bude jednat o zjednodušení cestování pro evropské a ruské podnikatele.

Politici spolu jednali i o hospodářských otázkách. Putin při té příležitosti prohlásil, že očekává vstup Ruska do Světové obchodní organizace (WTO) v příštím roce. Moskva o členství usiluje už 17 let a už v září vyřešila sporné body se Spojenými státy, které jejímu vstupu do WTO bránily. Poslední velkou překážkou tak pro Rusko zůstává postoj EU, s níž ruští diplomaté jednají.

Už ve čtvrtek také Putin předložil svou vizi o vytvoření zóny volného obchodu, která by zahrnovala Evropskou unii i Rusko. Německá vláda projekt označila za vizionářský, dala však najevo určitou skepsi, zda vůbec bude možné Putinovu představu realizovat.