Zmanipulované volby na Haiti? Kandidáti vyzývají k protestu

Port-au-Prince – První kolo prezidentských voleb na Haiti spěje k fiasku. Většina kandidátů na hlavu státu se totiž shodla, že hlasování bylo zmanipulované, a chtějí je proto zrušit. Politici již své voliče vyzvali, aby vyšli do ulic a protestovali proti výsledkům. Společně s prezidentem se volilo i osazenstvo haitského parlamentu, na toto hlasování si ale nikdo dosud nestěžoval. Karibský ostrovní stát je přitom již několik týdnů zmítán epidemií cholery.

Dvanáct z osmnácti uchazečů o úřad haitského prezidenta ve společném prohlášení tvrdí, že současná hlava státu René Préval se snaží do křesla protlačit svého chráněnce, a neumožnil proto mnoha přívržencům opozičních uchazečů vůbec hlasovat. Nenechal je totiž zapsat se do seznamu voličů.

Jedna z kandidátek a bývalá první dáma Haiti Mirlande Manigatová podle BBC uvedla, že urny byly naplněny hlasovacími lístky ještě předtím, než se volební místnosti vůbec otevřely. „Vyzýváme všechny lidi, aby se sjednotili a vyjádřili svůj odpor ke zmanipulovaným volbám,“ prohlásil další kandidát před davem Haiťanů. Mise OSN, která nad průběhem voleb na Haiti dohlíží, vyjádřila nad zmatky kolem voleb „hluboké znepokojení“.

Video Studio ČT24: Zmanipulované volby?
video

Studio ČT24: Zmanipulované volby?

Studio ČT24: Zmanipulované volby?

29.11.2010, STU15

Před polednem k volbám na Haiti

Haiťané volili prezidenta a parlament

Prohlášení kandidátů:

My, kandidáti na prezidenta haitské republiky, před haitským lidem a mezinárodními pozorovateli chceme odsoudit všechny podvody, které se po celé zemi udály. Doporučujeme zrušení volebního procesu.

Haitská volební komise však přesvědčení politiků nesdílí. „Ve většině hlasovacích středisek bylo vše v pořádku,“ informoval její předseda Gaillot Dorsainvil s tím, že rada je s průběhem voleb spokojena. Výsledky prvního kola budou oznámeny příští neděli, vítěz druhého kola by měl být znám do 20. prosince.


Nejchudší stát západní polokoule volí prezident v době, kdy více než milion bezdomovců zůstává po lednové tragédii stále v provizorních táborech kolem hlavního města a zemi navíc sužuje epidemie cholery. Oficiálně nemoci podlehlo více než 1 600 lidí, odhaduje se ale, že ve skutečnosti jich je už přes dva tisíce.


Cholera na Haiti byla zavlečena, tvrdí francouzský epidemiolog

Zárodky cholery byly na Haiti importovány. Nepocházejí ani z provizorních táborů zřízených pro oběti lednového zemětřesení, ani z místního prostředí jako takového. Prohlásil to francouzský epidemiolog Renaud Piarroux, který prováděl šetření přímo na Haiti na žádost haitské vlády.

Francouzský epidemiolog Renaud Piarroux:

„Začalo to v centru země. Ani na mořském pobřeží, ani v táborech pro postižené (v nich žije 1,3 milionu lidí). Nicméně epidemie nemá místní původ. Znamená to, že sem byla zavlečena.“

Podle haitských úřadů se první případy cholery objevily v polovině října na březích přítoku řeky Artibonite v blízkosti základny nepálského kontingentu sil OSN (MINUSTAH) v Mirebalais v centrální části země. Nepálské vojáky také část obyvatel Haiti obviňuje, že nemoc do země zavlekli. Ovšem MINUSTAH tato obvinění odmítá. Všechny testy provedené u nepálské jednotky byly negativní.