Sníh pořádně pozlobil Evropu

Praha – Dopravní chaos na zemi i ve vzduchu přinesla do Evropy čerstvá sněhová nadílka. Lety se rušily v Německu i ve Skotsku, do polského podhůří Krkonoš a do Alp se může jen se sněhovými řetězy, na německých dálnicích se tvořily mnohakilometrové kolony, ve francouzské Bretani nepamatují podobnou sněhovou nadílku 30 let. Řada domácností je bez elektrického proudu.

Na mnichovském letišti dnes bylo kvůli hustému sněžení zrušeno 125 letů, kapacita letiště je využita jen z poloviny. Ve Skotsku bylo uzavřeno letiště v Edinburghu, mnoho silnic i stovky škol. Zpoždění a rušení letů hlásí i další britská letiště. V některých místech Británie byly o víkendu zaznamenány rekordně nízké listopadové teploty. Například ve velšském Llysdinamu bylo naměřeno minus 18 stupňů Celsia.

Na německých dálnicích se tvořily několikakilometrové zácpy, jen v Bavorsku byla dnes hlášena více než stovka nehod, včetně smrtelných. Provoz tam blokovalo více než 50 uvízlých kamionů. Mráz a sněžení mají vytrvat i v příštích dnech. Četné nehody nebo zácpy jsou hlášeny rovněž například z Bádenska-Württemberska, ze Sárska nebo z Braniborska.

Do Rakouska jen s řetězy

V Rakousku jsou na mnoha místech silnice sjízdné jen se sněhovými řetězy. Zimní počasí zapříčinilo mnohé dopravní nehody, které si vyžádaly několik životů. Až 26 centimetrů sněhu napadalo v jihorakouských Korutanech. Kolem deseti centimetrů sněhu napadlo přes noc na dnešek i ve Vídni. Sněhová nadílka ale neochromila podle rakouských drah (ÖBB) vlaková spojení a téměř všechny vlaky jezdily bez zpoždění.

Polsko hlásí čtyři oběti

Špatné počasí způsobuje problémy v dopravě především na jihu Polska, od rána sněží a silně fouká i ve Varšavě, sněžení se má postupně rozšířit na celé území země. Policie v polském podhůří Krkonoš varuje, že ke státní hranici s Českem nebude pouštět nákladní auta, která nebudou mít sněhové řetězy. V příštích dnech se očekává ochlazení, v noci z úterý na středu může teplota podle meteorologů klesnout k minus 20 stupňům Celsia. Zima si v posledních hodinách vyžádala už čtyři životy.

Ve Skotsku rekordních 17 pod nulou

Vlna sněžení a mrazů zasáhla o víkendu i Velkou Británi. Hustě sněžilo hlavně ve Skotsku, severní Anglii a Severním Irsku. Ve Walesu klesly teploty v sobotu až na minus 17 stupňů Celsia, což je nejnižší listopadová teplota naměřená od roku 1985. Mrazivé počasí připomínalo spíš podmínky ve Skandinávii. Vůbec nejnižší zaznamenaná teplota je ze 14. listopadu 1919, kdy na Skotské vysočině bylo -23,3 °C. Chladné počasí by mělo v Británii vydržet i příští týden.