Jižní Korea a USA chystají další společné cvičení

Soul - Jižní Korea a Spojené státy plánují podle generálního štábu jihokorejské armády na prosinec nebo začátek příštího roku další společné vojenské cvičení. Právě dnes končí manévry, které blízko Korejského poloostrova začaly v neděli. Ty měly zastrašit Severní Koreu. KLDR je označila za provokaci, která by mohla vést k válce. 

Jižní Korea a Spojené státy jednají o uspořádání nových společných manévrů v prosinci nebo počátkem roku 2011, informoval dnes velitel generálního štábu jihokorejské armády. „Nyní se jedná o tom, kdy a kde se cvičení bude konat a v jakém rozsahu,“ prohlásil.   

Spojené státy a Jižní Korea uspořádaly společné vojenské cvičení poté, co si obě Koreje vyměnily palbu. Při ostřelování ostrova Jonpchjong zemřeli 4 lidé – dva vojáci a dva civilisté. Na ostrově Jižní Korea rozmisťuje rakety krátkého doletu země-vzduch, chce na místě také zvýšit počet vojáků.

Cvičení s USA plánovala Jižní Korea již delší dobu, nebylo ale známé jeho datum. Konflikt pak zřejmě uspořádání manévrů urychlil. Cvičení ve Žlutém moři se kromě jihokorejského námořnictva zúčastnila i americká letadlová loď George Washington. Plavidlo doprovázely nejméně čtyři další válečné lodi. Soul na cvičení vyslal tři torpédoborce, fregaty a letectvo zaměřené na ničení ponorek.  

Severní Korea proti společnému cvičení Jižní Koreje s USA protestovala. Označila to za provokaci a nevyloučila vojenský zásah v případě, že bude zasažené její území. Námořní hranice mezi oběma Korejemi je přitom sporná, KLDR totiž neuznává hranice stanovené OSN po ukončení korejské války v roce 1953.

Čína chce k jednacímu stolu 

Čína usiluje o urovnání konfliktu na Korejském poloostrově. Podle čínského ministra zahraničí Jang Ťie-čch'ho bude země ve sporu vystupovat jako „zodpovědná velmoc“ a nebude se klonit na ničí stranu. Rozhodně nehodlá „přilévat olej do ohně“.

Peking dnes také vyzval všechny zainteresované strany, aby se snažily zabránit „jitření situace“ mezi oběma Korejemi. Čínské vedení, které se snaží o obnovení šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu, také proto usiluje o svolání naléhavé schůzky v nejbližších dnech. Ovšem Washington, Soul i Tokio zatím projevují vůči jednání s Pchjongjangem ostražitost a chtějí se raději než v Pekingu sejít příští týden v USA. Spojené státy naopak chtějí, aby „Čína vyvinula tlak na Severní Koreu, aby zastavila destabilizaci“.

Vojenské manévry Koreje a USA
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24