OBSE kritizuje Kazachstán. Přesto si v něm dala dostaveníčko

Astana - V kazašské Astaně začal dvoudenní summit OBSE. Organizace, která má garantovat bezpečnost v Evropě a jejím širokém okolí, se na nejvyšší úrovni schází po jedenácti letech a v postsovětské zemi vůbec poprvé. Právě místo jednání ale obhájci lidských práv kritizují. Nelíbí se jim, že tamní autokratický vládce Nursultan Nazarbajev vrcholnou schůzku jen zneužije k vlastní propagandě.

Místní obyvatelé dostali volno a doporučení odjet. Nejzářivější okamžik kariéry Nursultana Nazarbajeva nesmí nic narušit. Astana je výkladní skříní středoasijské ropné velmoci. A také osobní projekt jejího vládce - právě tak jako summit Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. OBSE se paradoxně schází v zemi, kterou sama kritizuje. „Kazachstán si může vybrat, kde začít - pluralita, volby, role médií nebo občanské společnosti. To jsou všechno oblasti, kde je změna potřebná a podle nás také možná,“ vyjmenovává ředitel Kanceláře OBSE pro demokracii a lidská práva Janez Lenarčič.

Nursultan Nazarbajev ovládá Kazachstán přes 20 let a zřejmě ještě dlouho bude. Opozice oficiálně neexistuje, v parlamentu sedí pouze poslanci jeho strany. Summit pojal jako PR podnik. Světu ukazuje metropoli, doma se chlubí setkáním se světovými lídry.

Na první pohled Nazarbajevovo vítězství. Ovšem s kapkou hořkosti. Skoro polovinu členů OBSE na summitu nezastupovala hlava státu či vlády. Nepřijel ani Barack Obama. Jeho ministryně zahraničí tak měla možnost mimo jiné i vysvětlovat únik tajných diplomatických depeší.