Unie upletla bič na piráty silnic

Brusel – Státy Evropské unie si budou vyměňovat informace o řidičích, což má pomoci lépe dostihnout piráty silnic. Shodli se na tom dnes v Bruselu ministři dopravy členských států. Řidiči, kteří páchají přestupky v cizí zemi, dnes často vyváznou bez trestu. Není totiž možné takové piráty silnic dohledat a vymáhat na nich pokutu.

Řidiči cizinci mohou přibližně za 5 procent pokutovaných přestupků. Mnozí se ale vyhnou postihu. Policie totiž nemá šanci si identitu řidiče nijak ověřit. Podle Evropské komise je pravděpodobnost, že dopravní přestupek spáchá řidič s cizí značkou, třikrát vyšší, než že se ho dopustí domácí řidič.

Eurokomisař pro dopravu Siim Kallas:

„Mnoho lidí se domnívá, že překročením hranic pro ně pravidla přestávají platit. Chci jim vzkázat, že se mýlí a že nyní je uplatníme i na ně.“

Video Reportáž Evy Hrnčířové
video

Reportáž Evy Hrnčířové

Řidiči, kteří udělají dopravní přestupek v cizí zemi Evropské unie, se ale v budoucnu už tak snadno nevyhnou trestu. Ministři dopravy se dohodli na vzájemné výměně informací. Nová pravidla teď ještě musí schválit Evropský parlament. Definitivně by pak mohla začít platit v roce 2013. 

Státy Evropské unie by si díky tomu v budoucnu mohly vyměňovat informace o řidičích, kteří jeli nepřiměřenou rychlostí, na červenou, pod vlivem alkoholu nebo při jízdě nepoužili záchranné pásy. Právě tyto přestupky zapříčiní v celé Evropské unii 75 procent úmrtí na silnicích. 

Kromě toho si jednotlivé země sdělí, pokud policie nachytá řidiče, kteří protiprávně využili odstavný pruh, řídili pod vlivem drog nebo při jízdě telefonovali. Policie bude mít přístup do registru vozidel jiných států a hříšníka tak snáze najde.

Pokud ale bude řidič v cizí zemi špatně parkovat, domovské úřady se to nedozví, protože na tento přestupek se výměna informací vztahovat nebude.

„Já to vidím tady, když jedu po belgické dálnici, tak belgické značky dodržují plus minus rychlost (120 km/h). Jede tam německá značka a už to projede 180 nebo i víc, protože řidič ví, že když ho nechytnou na místě, tak pokutu nebude muset platit… Zrovna tak platí u nás, že cizinci jezdí rychleji,“ vyjádřila se zástupkyně české velvyslankyně při EU Jana Reinišová.