Bojovali proti zlovůli ruské policie. Teď jsou mrtví

Vladivostok - Podle průzkumů veřejného mínění se více než dvě třetiny Rusů bojí policie. Úplatky a bití u výslechu, které mnohdy končí smrtí zadrženého, jí totiž vysloužily hrůzostrašnou pověst. Změnit to má reforma bezpečnostních sil nařízená prezidentem Medvěděvem. Podle ochránců lidských práv je prý však málo radikální. 

Policie je v Rusku téměř všemocná a beztrestná. Skandály se objevují každou chvíli – úplatky, vydírání, mučení u výslechu. „Příliš mnoho Rusů se setkává s policejní zvůlí, včetně násilí. Týrání zadržených je velký problém, který trvá víc než deset let,“ říká Taťána Lokšinovová z organizace Human Rights Watch.

Šest teenagerů na Dálném východě dokonce dohnalo ke guerillové válce. Říkali si přímořští partyzáni. Všichni měli zkušenost s policejní šikanou. Schovávali se v lesích a útočili na policejní stanice. Dva muže zabili, šest zranili. Jejich video na internetu vzbudilo rozruch.

„Nebyla to žádná spontánní akce. Plánovali jsme to, abychom vás - bandity - zabili. Vy jste zločinci. Kryjete obchod s drogami, prostituci a rozkrádání dřeva v našem lesa. Všichni to vědí a všichni se vás bojí, protože máte svoje zákony,“ vyložil důvod pro vznik partyzánské skupiny její vůdce Alexander Kovtun.

Po měsících nahánění je policie dopadla. Dva jsou po smrti, ostatní ve vězení. Přestože měli k demokratickým metodám daleko, většina Rusů s nimi sympatizuje. „Sedmdesát procent lidí v Rusku se obává zvůle státních orgánů. Šedesát procent lidí si myslí, že se mohou stát obětí policejní zvůle a soud jim nepomůže,“ dokládá sociolog Denis Volkov.

Za policejní brutalitu Rusko pravidelně kritizuje štrasburský soud pro lidská práva. Kremlem nařízená reforma má vymýtit kriminalitu a korupci. Podle nevládních organizací je to ale skoro nemožné.

Přímořští partyzáni
Přímořští partyzáni
Více fotek
  • Přímořští partyzáni autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2147/214644.jpg
  • Přímořští partyzáni autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2147/214642.jpg
  • Ruský policista autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2147/214645.jpg