Našli jsme novou formu života, hlásí vědci z NASA

New York - Vědci z americké NASA objevili na Zemi zcela novou formu života. Podle amerických médií našli bakterii, jejíž DNA v rozporu se vším, co dosud bylo známé, obsahuje arzen. Veškerý jiný známý život na Zemi tvoří šest základních součástí - uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. U bakterie, již vědci objevili v kalifornském jezeře Mono, je fosfor nahrazen právě jedovatým arzenem. Podle časopisu Wired se o zjištění amerických vědců už zajímal Bílý dům či Kongres.

NASA o objevu informoval na tiskové konferenci, která předem vzbudila na internetu mnoho spekulací o možném objevu mimozemského života. Přelomový objev se nakonec týká Země, mění ale i pohled na hledání života mimo ni.

„Pokud něco na Zemi může udělat něco tak nečekaného, co narušuje jednotu biochemie, musíme se ptát, co ještě život dokáže a my jsme to zatím neviděli,“ řekla mladá biochemička Felisa Wolfeová-Simonová, která vedla dvouletý výzkum, jenž k šokujícímu závěru dospěl.Vědci již znají bakterie, které se dokážou arzenem živit. U bakterie objevené v kalifornském jezeře je ale arzen přímo součástí DNA, což mění dosavadní pohled vědců na život. Změní se například způsob pátrání po něm ve vesmíru. Molekulární biolog Steven Benner pracující pro NASA nový objev označil za „radikální“.

Video Rozhovor s Ivanem M. Havlem
video

Rozhovor s Ivanem M. Havlem

DNA nově objevené bakterie
DNA nově objevené bakterie