Sesuv půdy pohřbil v Kolumbii desítky lidí

Bogotá - Sesuv půdy v kolumbijském Medellínu zřejmě zavalil desítky lidí. Pod lavinou bahna a kamení se ocitla chudinská čtvrť města. Mrtvé i živé se nejdřív snažili vyhrabat místní, pak dorazili záchranáři se psy. Kolumbijský prezident oznámil, že pokud silné deště nepoleví, vyhlásí národní stav ohrožení.

Bahno a hlína zaplavily desítky domů na předměstí druhého největšího města v Kolumbii – Medellínu. „Podle původních informací je pod sesuvem uvězněno 150 až 200 lidí a jsou vedeni jako pohřešovaní,“ informoval zástupce Červeného kříže Cesar Uruena. 

Na místo dorazili záchranáři, odklízejí trosky a snaží se vyprostit zavalené. Pomáhají i místní, sešlo se zde asi 300 lidí, kteří pomáhají vyprostit oběti. 

Sesuv půdy způsobily vytrvalé lijáky. Ty přitom Kolumbii trápí již řadu měsíců. Letos jde o nejhorší deště za posledních 40 let. Jedná se o důsledek klimatického jevu La Niňa (Děvčátko), který se opakuje vždy po několika letech. Během něj vystupuje před tichooceánským pobřežím Latinské Ameriky studená voda z hloubky na povrch moře. To způsobuje v některých oblastech subkontinentu nebývalá sucha, v jiných vysoce nadprůměrné srážky. 

Podle úřadů za letošek v důsledku dešťů vyvolaných jevem La Niňa zahynulo už 174 lidí, 220 jich bylo vážně zraněno a na 1,5 milionu Kolumbijců utrpělo materiální ztráty. Přírodní pohromy zasáhly nejméně 28 krajů z celkových 32.