Assange – autor 11. září v diplomacii

Washington – Když se řekne WikiLeaks, spousta lidí dnes již přesně ví, o co jde. Sám jeden ze zakladatelů serveru Julian Assange však vyvolává rozporuplné reakce. Na jeho adresu se snesly hromy blesky, někteří jej dokonce označují za teroristu. „Je to velmi závažný útok. Něco jako pokus o zopakování 11. září, který tentokrát necílí na lidské životy, ale přímo na srdce mezinárodních diplomatických vztahů a podkopává vzájemnou důvěru mezi jednotlivými zeměmi,“ nechal se slyšet italský ministr zahraničí Franco Frattini. Naopak venezuelský prezident Hugo Chávez mu blahopřeje za jeho odvahu: „Tento muž, Julian Assange, žije prakticky v ilegalitě a v obavách o život. To musíme jasně a nahlas odmítnout.“

A kdo že je muž, který stojí za zveřejněním statisíců dokumentů, které by podle něj neměly být tajné? Julian Assange si získal nejen hodně příznivců, ale také spoustu vlivných nepřátel. Proto žije v neustálém pohybu. Chlubí se tím, že nemá žádný domov a že přespává hlavně v hotelech. Jako štvanec ve filmu používá paruky a pořád mění svůj vzhled. S přáteli i s veřejností je v kontaktu většinou jen prostřednictvím internetu. Přitom na sebe stále nepřestává upozorňovat.

Julian Assange

„Věříme, že zveřejnění těchto výjimečných materiálů přináší spravedlnost. Oddálení publikace dokumentů je oddálením a zabráněním spravedlnosti.“

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Odpor a nedůvěru k autoritám získal zakladatel WikiLeaks od rodičů. Ti se seznámili na demonstraci proti válce ve Vietnamu. Odmala mu zdůrazňovali, že dobrý člověk má chránit oběti. Právě od nich pochytil také nomádský způsob života. Otec byl režisérem divadelní společnosti a rodina se neustále stěhovala - Assange v dětství vystřídal 37 škol. 

Od matky dostal ve třinácti letech první počítač. O tři roky později už se jako hacker začal nabourávat do počítačových systémů úřadů a velkých firem a patřil též ke skupině australských počítačových hackerů International Subversives. Vždy přitom postupoval podle hesla neničit ani neměnit data, ale šířit je dál. Jenže v roce 1991 spadla klec - australské úřady Assange obvinily za opakované vniknutí do sítě telekomunikační společnosti Nortel. Od soudu nakonec odešel s pokutou 2100 australských dolarů.

Assange nechce osvobodit svět

„On už v Berlíně a později ve Stockholmu prohlásil, že se považuje za nepřítele Spojených států, že si tedy nějakým způsobem vyřizuje soukromé účty. Nedělá to proto, že by chtěl být kazatel a osvobodit celý svět, to určitě ne,“ vysvětluje pro pořad 168 hodin pohnutky Juliana Assangea bývalý český velvyslanec v Pákistánu Petr Přibík.

V roce 1993 rovněž založil australského poskytovatele internetového připojení Suburbia, který umožňoval necenzurované zveřejňování informací na počítačové síti. Dostudoval také fyziku a pracoval jako poradce pro bezpečnost počítačových sítí. Podle své spolupracovnice byl velmi nadaný a hodně se přitom zajímal o etiku, spravedlnost a o to, co by vlády měly a neměly dělat. Tato vášeň ho později proslavila po celém světě a vyvrcholila na podzim 2006 vznikem portálu WikiLeaks. Assange však odmítá, aby byl označován za jeho zakladatele, protože server založilo více osob. 

Na začátku jeho aktivity podpořily i významné lidskoprávní organizace, jenže když zveřejněné dokumenty z válek v Iráku a Afghánistánu začaly ohrožovat bezpečnost konkrétních osob, část příznivců se obrátila se proti němu. Podle kritiků příliš cílí na americkou administrativu.  

Assange čelí obrovskému tlaku, což se na jeho osobnosti musí nutně projevit. I jeho blízcí spolupracovníci přiznávají, že se chová mnohem autoritativněji než dříve. Jeho paranoidní pocity přiživuje i Interpol, který na něj už vydal mezinárodní zatykač. Policie ho tak může ve 188 zemích kdykoli zadržet a vydat do Švédska, kde ho úřady podezírají ze sexuálního obtěžování a znásilnění dvou žen. Nelíbí se jim, že se vyhýbá výslechu. Assangeův právník na to má jiný názor: „Julian nemá co skrývat. Žalobkyně nedostála svým povinnostem a nesdělila mu bližší podrobnosti obvinění. Je to určitě ten nejdivnější případ, jaký jsem kdy měl,“ tvrdí Mark Stephens. Sám Assange spáchání jakéhokoli sexuálního deliktu popírá a několikrát naznačil, že za obviněním mohou stát americké úřady. Ty v současnosti zjišťují, zda by mohly Assange v souvislosti se zveřejněním tajných informací stíhat za špionáž. 

Ani jeho zadržení ale nemusí znamenat konec úniku tajných dat. Assange sice měl hlavní slovo v tom, co se na WikiLeaks zveřejní, technicky ale stránka funguje zcela nezávisle a materiálů má na skladu nejspíš pořád dost.

Julian Assange (časopis TIME)

„Za poslední čtyři roky jsme čelili více než stovce různých právních útoků a vždy jsme z toho vyšli vítězně. Je třeba si uvědomit, že zákon není jen to, co říkají generálové, co říká Hillary Clintonová nebo co si mocní přejí.“


Mediální organizace WikiLeaks umožňuje anonymní publikaci tajných materiálů, pocházejících z prostředí firem, státních institucí a dalších organizací. Je provozována neziskovou organizací Sunshine Press. Webová stránka WikiLeaks byla založena na konci roku 2006 skupinkou několika osob, jejichž identita není známa, ví se pouze, že mezi nimi byl Julian Assange a několik uprchlíků z Číny. Oficiálně začal server WikiLeaks fungovat v roce 2007. Začátkem roku Assange prozradil, že o chod WikiLeaks se neustále stará asi pět osob. Dalších zhruba 800 lidí jsou občasní spolupracovníci. Server je financován z darů soukromých osob. Odmítá přijímat peníze od firem a vlád. Server obdržel již několik ocenění, mimo jiné od organizace Amnesty International či britského magazínu The Economist. Letos v květnu jej americký deník New York Daily News zařadil mezi pět webových stránek, které mohou zcela změnit zpravodajství.
Server WikiLeaks zveřejňuje americké diplomatické depeše
Server WikiLeaks zveřejňuje americké diplomatické depeše
Více fotek
  • Server WikiLeaks zveřejňuje americké diplomatické depeše autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2150/214936.jpg
  • Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2153/215299.jpg
  • Zatykač na Juliana Assangea, zakladatele servereu WikiLeaks autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2154/215302.jpg
  • WikiLeaks autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2141/214006.jpg