Sochy jako z křišťálu zdobí každý rok vánoční Štýrský Hradec

Štýrský Hradec - Ve Štýrském Hradci na jihu Rakouska si o Vánocích na mráz rozhodně nestěžují. Na nádvoří renesančního Zemského domu totiž vznikl originální ledový betlém. Ten tu každoročně o adventu vyrůstá už patnáct let. Vyrobit takovou třpytivou nádheru není přitom nic jednoduchého.

Před patnácti lety dostal sochař Gert Hödl nápad, že postaví ledový betlém. Od té doby vznikla tradice. Teď už mu při výrobě ledových soch pomáhá 6 sochařů z Rakouska, Lotyšska a Finska. Práce jim trvala 5 dní, během kterých opracovali na 50 tun ledu. Jednotlivé bloky si předtím nechali pomalu zmrznout v obřích kádích. „Nemohli jsme použít přírodní led – je moc tvrdý a křehký, nevydržel by. Jedinou možností by bylo vzít stlačený led z mořské kry nebo přímo z ledovce,“ říká Gert Hödl.

Hödl je pyšný zejména na ty sochy, které v sobě nemají žádné praskliny a svítí jako čistý křišťál. V hlavě má už i další projekt. Se svým know-how pojede na světoznámou každoroční výstavu ledových soch v čínském Charbinu. „Mám v plánu tam vytesat 22 metrů vysokou budovu. Budu potřebovat asi 600 bloků ledu,“ popisuje Hödl.

Zatím si ale sochař doma užívá obdivu Rakušanů a tisíců zahraničních turistů. Do Štýrského Hradce se jich loni během adventu přijelo podívat víc než půl milionu. Počasí je zatím ledové kráse nakloněné, návštěvníci ale o nic nepřijdou, i kdyby se oteplilo. Hödl má v záloze kopie hlavních postav.

Ledová socha
Ledová socha