Japonská sonda minula Venuši a krouží kolem Slunce

Tokio - Japonské sondě Akacuki se nepodařilo zakotvit na oběžné dráze Venuše, minula ji. Akacuki dorazila k Venuši v úterý a měla kolem ní začít plynule obíhat. Sonda zažehla motory, ty však nebyly v tahu dostatečně dlouho, aby se Akacuki dostala do správné pozice. Vědci na chvíli ztratili se sondou kontakt, nakonec se jim ho ale podařilo navázat. Japonští vědci se o manévr znovu pokusí za šest let, až se sonda, která stála 280 milionů dolarů, k planetě opět přiblíží.

„Zdá se, že sonda je v pořádku a je plně funkční. Měli bychom mít další pokus za šest let, až bude Venuši zase míjet,“ řekl Hitoši Soeno z japonské kosmické agentury JAXA.

Nezdar vyvolal zklamání ve vědeckých kruzích. „I když Akacuki na své cestě dokázala několik neuvěřitelných věcí, tento nezdar nám jen připomíná, jak složité může být objevování vesmíru,“ uvedl Bill Nye, ředitel americké organizace na podporu vesmírného výzkumu a jeden z velkých popularizátorů vědy.

Sonda měla Venuši obíhat elipticky a pravidelně prolétávat ve vzdálenosti pouhých 300 kilometrů od jejího povrchu, přičemž na nejzazším bodě by se nacházela ve vzdálenosti 80 000 kilometrů od planety. Tento způsob obíhání by jí umožnil monitorovat proměny počasí a tektonickou aktivitu a sbírat údaje o atmosféře Venuše. Nashromážděná data by poté mohla vědcům posloužit i při výzkumu klimatu na planetě Zemi.