Austrálie: Za únik dat si můžou USA, ne Assange

Brisbane - Australská vláda se zastala zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který podle ní není zodpovědný za únik citlivých informací. Ministr zahraničí Kevin Rudd dnes uvedl, že vinu by měly nést konkrétní osoby, které únik umožnily. Zpochybnil také spolehlivost amerického bezpečnostního systému.

„Myslím, že bychom se ve skutečnosti měli ptát na spolehlivost (amerických) bezpečnostních systémů a na množství osob, které mají přístup k těmto dokumentům,“ uvedl Rudd. „Hlavní míra zodpovědnosti, a tudíž i trestní stíhání by se měly týkat osob, které umožnily prvotní únik informací.“

Rudd byl v diplomatické korespondenci označen za puntičkáře, který má sklony k omylům i přes chorobnou touhu mít nad vším kontrolu. Bývalý australský premiér ale popírá, že by s tím jeho kritická reakce nějak souvisela. „Byly o mně v minulosti napsány horší věci a pravděpodobně ještě daleko horší věci napsány budou,“ uvedl Rudd, kterého prý podobné útoky nechávají naprosto chladným.

Kevin Rudd, australský ministr zahraničí:

„Domnívám se, že se zde nabízejí přirozené otázky o adekvátnosti amerických bezpečnostních systémů a stupně přístupu, který mají lidé k těmto materiálům.“

Assange přitom v dnešním vydání listu The Australian australskou vládu kritizoval za posluhování Spojeným státům. Napsal, že WikiLeaks si místo napadání zaslouží ochranu. Patří totiž mezi média, která jsou pro demokratickou společnost nezbytná. Hon na WikiLeaks kvůli údajné špionáži kritizují i někteří experti. „Pan Assange nespáchal zradu. To jako australský občan ani nemůže. Někteří volají po jeho potrestání. Aby byl souzen jako terorista. To je prostě absurdní. Porušil americké právo, ale to udělaly taky listy The New York Times, The Washington Post – ať už vyberete jakákoli média, která zveřejnila informace z depeší, všechna by podle této logiky měla spáchat špionáž,“ říká právní expert Mark Zaid.

Dnešní noc strávil Assange v cele. Poslal ho tam londýnský soud, který ho odmítl propustit na kauci. Ve vazbě zůstane nejmíň týden, do dalšího líčení. Soud rozhoduje o jeho vydání do Švédska, kde Assange vyšetřují kvůli údajným sexuálním deliktům. O jeho případném vydání do Spojených států se prý zatím neuvažuje. „Je samozřejmé, že zatčení Juliana Assange ve Velké Británii je záležitostí mezi Velkou Británií a Švédskem. Spojené státy nezaujímají ve věci tohoto konkrétního zatykače Interpolu žádný postoj,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí P. J. Crowley.

Z úniku tajných informací je podezřelý vojín americké armády Bradley Manning, kterého americké úřady drží ve vazbě. V hledáčku amerického ministerstva spravedlnosti je prý i Assange. Podle amerických médií ovšem zřejmě neexistují zákony, na jejichž základě by jej bylo možné postavit před soud.

Hackeři napadli stránky společnosti MasterCard

Stoupenci serveru WikiLeaks se dnes přihlásili k útoku na internetové stránky americké karetní asociace MasterCard. Ty se dnes staly terčem útoku hackerů. Stránky byly celý den nedostupné. Fanoušci kontroverzního serveru údajně zablokovali stránky, protože MasterCard odmítl zpracovávat platby pro WikiLeaks. V minulých dnech došlo k podobným útokům i na další firmy, které zprostředkovávají platby a které zablokovaly platby pro WikiLeaks.

Julian Assange před britským soudem
Julian Assange před britským soudem