WikiLeaks: Před dvěma lety chtěla Kolumbie vtrhnout do Venezuely

Bogotá – Nařídit kolumbijské armádě vstup na území Venezuely a zajmout zde vedoucí činitele povstalců ultralevicové partyzánské organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) se prý před dvěma lety chystal tehdejší kolumbijský prezident Álvaro Uribe. Uvedl to dnes server democracynow.org s odvoláním na americké depeše zveřejněné koncem týdne na internetovém portálu WikiLeaks.

Uribe podle těchto dokumentů na schůzce s americkými zástupci uvedl, že Chávez představuje pro Jižní Ameriku podobnou hrozbu jako ve své době pro Evropu nacistický vůdce Adolf Hitler. Podle tajné depeše z ledna 2008 Uribe v rozhovoru s předsedou sboru náčelníků štábů americké armády admirálem Mikem Mullenem také prohlásil, že byl „připraven dát souhlas kolumbijským silám vstoupit do Venezuely, zatknout vůdce FARC a přivést je před soud v Kolumbii“.

Za necelé dva měsíce po této schůzce, 1. března 2008, kolumbijští vojáci zaútočili na základnu FARC v Ekvádoru a zabili Raúla Reyese, jednoho z nejvýznamnějších šéfů této povstalecké skupiny. Ekvádor to tehdy označil za porušení své územní svrchovanosti a přerušil s Kolumbií diplomatické vztahy. Kolumbie se za útok omluvila, vztahy mezi oběma státy ale zůstaly na bodu mrazu.


Ozbrojený konflikt v Kolumbii trvá už přes 40 let a nic nenaznačuje v jeho brzký konec. FARC mají podle úředních odhadů asi 8 000 bojovníků.