Chorvatsko požádalo Rakousko o vydání Sanadera

Záhřeb - Chorvatsko zaslalo rakouským úřadům žádost o vydání svého bývalého ministerského předsedy Iva Sanadera, jehož viní z korupce a který byl minulý týden v Rakousku zadržen. Oznámil to dnes chorvatský ministr spravedlnosti Dražen Bošnjaković s tím, že k žádosti byly na její podporu připojeny dokumenty, které v kauze shromáždil chorvatský úřad pro boj s organizovaným zločinem a korupcí.

Někdejší chorvatský premiér byl v pátek zadržen nedaleko Salcburku na základě mezinárodního zatykače vydaného chorvatskými úřady. Sanader Chorvatsko opustil minulý čtvrtek jen pár hodin předtím, než ho parlament zbavil poslanecké imunity.

Chorvatská prokuratura chce sedmapadesátiletého Sanadera vyslechnout v souvislosti s podezřením, že se dopustil závažného trestného činu a zneužití pravomoci. Záhřebský soud už nařídil, aby Sanader byl umístěn v cele předběžného zadržení na dobu jednoho měsíce. Chorvatský tisk v poslední době pravidelně informoval o tom, že Sanader figuruje jako podezřelý v několika velkých korupčních aférách, v nichž je způsobená škoda odhadována na miliony eur. Sanaderův majetek v Chorvatsku byl dnes na příkaz soudu zablokován.

Sanader v neděli před rakouským soudem popřel, že by se ve své zemi dopustil korupce. Rakouská justice už v sobotu zahájila proceduru směřující k jeho vydání do Záhřebu a uvalila na něj dvoutýdenní vazbu. Pokud by Sanader s vydáním souhlasil, předání chorvatským úřadům by se mělo uskutečnit poměrně hladce v řádu několika dní. V opačném případě lze očekávat i několikaměsíční průtahy.