Americká vláda zažalovala BP kvůli ropné skvrně

Washington – Americká vláda dnes kvůli ropné havárii v Mexickém zálivu podala žalobu na britskou ropnou společnost BP a devět dalších firem. Chce tak vysoudit finance na pokrytí nákladů na odstraňování škod. Letos v dubnu v Mexickém zálivu explodovala ropná plošina, z havarovaného vrtu pak do moře uniklo přes 750 milionů litrů ropy. Jde o vůbec nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách USA.

Ministerstvo spravedlnosti zažalovalo samotnou firmu BP, vlastníky vrtu Macondo a majitele ropné plošiny Deepwater Horizon, kterou si BP pronajala. Podle žaloby způsobilo havárii z 20. dubna nedodržení bezpečnostních norem a operačních pravidel při využívání vrtu a provozu plošiny. 

Žalované firmy neměly vrt dostatečně pod kontrolou a nepoužívaly dostatečně bezpečné vrtné zařízení ani náležité monitorovací prostředky pro sledování stavu vrtné studně.   

Americké soudy navíc řeší i hromadné žaloby rybolovných firem, podniků turistického průmyslu, stravovacích a ubytovacích služeb a majitelů realit, které ropná katastrofa také poškodila. K soudu v New Orleans bylo zatím podáno na 300 žalob, samostatnou zvláštní žalobu podal rovněž stát Alabama.