Irsko musí odškodnit ženu, která nemohla na potrat

Dublin - Irsko musí zaplatit odškodné 15 tisíc eur ženě, které nedovolilo podstoupit interrupci. Rozhodl o tom štrasburský soud pro lidská práva. Podle verdiktu Irsko porušilo právo ženy na potrat, které jí mělo zaručit v případě, že je ohrožený její život. Případ byl v Irsku ostře sledovaný a nejspíš povede ke změně tamních protipotratových zákonů.

Irské zákony potraty dovolují, pokud je život budoucí matky v ohrožení. Jasná definice, kdy je ale možné interrupci podstoupit, neexistuje. A právě to se štrasburskému soudu nelíbí. Soud tak vyhověl stížnosti ženy trpící rakovinou. Otěhotněla neúmyslně a nebyla schopná najít v Irsku lékaře, který by jasně řekl, že je, nebo není v ohrožení života, pokud plod donosí. Nakonec potrat podstoupila v zahraničí.

„Nejasnosti ohledně toho, kdy je potrat legální a kdy ne, staví irské ženy a lékaře do nemožné situace. A čím dříve se toto vyřeší, tím lépe,“ komentuje to ředitelka Britské poradenské služby v těhotenství Ann Furediová.

Irsko podle soudu bude muset ženě, která nemohla podstoupit potrat, vyplatit odškodné 15 tisíc eur (380 tisíc korun). Podle soudu irské úřady porušily právo žalující ženy na zdraví v tom smyslu, jak ho definuje Evropská úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod.

Ústava Irska jako přísně katolické země umělé přerušení těhotenství zakazuje, což bylo schváleno drtivou většinou Irů v referendu z roku 1983 a znovu potvrzeno v roce 1986. Rozhodnutí je ale v rozporu s rozsudkem irského nejvyššího soudu. Výsledkem je podle AP právní vakuum, kvůli němuž se v Irsku jen výjimečně najde lékař ochotný provést interrupci. Dnešní rozsudek by ale mohl být impulsem k případným změnám ústavy.