Tymošenková byla obviněna ze zneužití moci

Kyjev - Bývalá ukrajinská premiérka Julije Tymošenková byla obviněna ze zneužití moci. Po výslechu, ke kterému se dnes dostavila, prokuratura oznámila, že někdejší ministerská předsedkyně musí zůstat k dispozici vyšetřovatelům a nesmí opustit Kyjev. Tymošenková je vůdkyní největší opoziční strany Vlast, ale není poslankyní ukrajinského parlamentu a nepožívá imunity. Po ministrech hospodářství, vnitra a životního prostředí je už čtvrtou představitelkou bývalé ukrajinské vlády, kterou justice stíhá. Současná opozice to ale označuje za politicky motivované pronásledování.

Tymošenková je obviněna z údajného zneužití fondů ve výši kolem 300 milionů dolarů, tedy asi 5,7 miliardy korun, které Ukrajina získala loni za prodej nevyužitých emisních povolenek Japonsku.

Prezident Viktor Janukovyč, politický oponent Tymošenkové, který ji porazil v letošních prezidentských volbách, už dříve prohlašoval, že peníze utržené za povolenky nebyly využity, jak náleží. „Rozkradli to,“ tvrdil.

„Teror proti opozici pokračuje,“ brání se expremiérka. Ukrajinská opozice si dlouhodobě stěžuje na politicky motivované pronásledování ze strany nynějšího prezidenta Viktora Janukovyče.